Header Ads

Tunceli'de kadın devrimi: Evlenme yaşı en yüksek il, kadınlarda eğitime katılma %100'e yakın

AA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ilk evlenme yaşı en yüksek il olan Tunceli'de, bu durumun eğitime verilen önemle bağlantılı olduğu bildirildi.

TÜİK'in açıkladığı 2014 istatistiklerine göre, ilk evlenme yaşının en yüksek olduğu il, erkeklerde 29,1 ve kadınlarda 26,4 yaş ortalamasıyla Tunceli oldu. Tuncelililer, bu durumun kentte eğitime verilen önemle doğrudan ilgili olduğunu düşünüyor.

Vali Osman Kaymak, TÜİK'in çalışmalarının gerçekten çok yararlı olduğunu ve kentin yöneticileri olarak bu çalışmaları dikkatle takip ettiklerini ve yararlandıklarını söyledi.

TÜİK verilerine göre en geç evlenme yaşının Tunceli'de görüldüğünü anımsatan Vali Kaymak, "Bence bu Tunceli için güzel bir değerlendirme. Zira modern toplumlarda da önce insanların eğitimlerini tamamlaması ve hayata hazırlık yaptıktan sonra evlenmesinin daha mutlu aileler oluşturacağı kanaati yaygın" diye konuştu.

Tunceli'ye dışarıdan ön yargılarla bakıldığını vurgulayan Kaymak, "Burada göreve başlamadan önce bu ön yargı bende de vardı ama geldiğimde burada gördüm ki Tunceli halkı çok aydın, modern bir toplum yapısına sahip ve o yönüyle hayatı çok iyi okuyor, dünyayla entegre olma özelliği çok yüksek" dedi.

"Aileler eğitime çok önem veriyor"

Güneydoğu illerinde feodal yapının etkisi ve ebeveyn baskıları nedeniyle çocukların küçük yaşta evlendirilebildiğini ifade eden Vali Kaymak, şöyle konuştu:
"Ama burada gördüğüm kadarıyla çekirdek aile yapısı daha çok öne çıkıyor ve aileler hayatı modern toplumun okuduğu şekliyle okuyorlar. 'Önce eğitimimi bitirmeliyim, işimi hazırlamalıyım daha sonra evlenmeliyim' diye düşünüyor. Bu modern toplumun geldiği noktadır aslında Tunceli'de onu görüyoruz. Tabii bu yapının oluşmasında buradaki eğitim seviyesinin geldiği noktanın etkili olduğunu da gözlemleyebiliyoruz. Bakın en son değerlendirmelerde ilimiz TEOG sınavında Türkiye birincisi oldu. Aileler eğitime çok önem veriyor. Tunceli'nin geçmişten beri eğitimdeki başarıları Türkiye'de duyulur ve Cumhuriyet döneminden beri gelen bu özellik Tunceli'de devam ediyor."

"Tuncelilileri hayatı doğru okuyabildikleri için tebrik ediyorum"

Tunceli'de toplumun tüm kesimlerinde eğitime karşı büyük bir duyarlılık, hassasiyet olduğunu vurgulayan Vali Kaymak, "Biz bu duyarlılığın, eğitimdeki bu başarının ve çıtanın aşağıya düşmemesini istiyoruz. Tuncelilileri hayatı doğru okuyabildikleri için tebrik ediyorum. Avrupa'da da böyledir, insanlar küçük yaşta evlenmezler. Modern toplumun getirdiği bir sonuçtur bu. Çünkü küçük yaşta evliliklerinin ülkemizde çok acı sonuçlarına hep beraber şahit oluyoruz" dedi.

Okullaşma oranı yüzde 100

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Eyyüpkoca da yaptığı açıklamada, Tunceli'de il genelinde ihtiyaç duyulan her yerde okulların bulunduğunu belirtti.

Tunceli'de anaokulunda okullaşma oranının yüzde 90'lara, ilkokulda yüzde 100'e ulaştığını belirten Eyyüpkoca, özellikle kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 100, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde devamsız öğrencinin ise sıfıra yakın bir oranda olduğunu söyledi.

İl genelinde velilerin ve vatandaşların eğitime karşı son derece duyarlı olduklarını ve katkı sağladıklarını belirten Eyyüpkoca, bu hassasiyetin eğitimdeki kaliteye de yansıdığını vurguladı.

Tunceli'de okullaşma oranının yüksek olmasının gençleri üniversiteye yönlendirdiğini ifade eden Eyyüpkoca, "Gençlerimiz üniversiteyi de okuyunca haliyle evlenme yaşı da yukarıya çıkıyor. 23-24 yaşında mezun olan bir öğrencinin iş sahibi olması ve sonra evliliğe adım atması evlenme yaşını 26-27'lere çıkarmaktadır. Ben bunu bu duruma bağlıyorum" dedi.

Tunceli'de genç kızlar "önce eğitim" diyor

Perihan Çiçek (28), Tunceli'de eğitimde kadın erkek eşitliğine dikkati çekti.

Tunceli'de ailelerin kızlarının okuyup meslek sahibi olmasını istediğini ve bunun için de çok çaba harcadığını vurgulayan Çiçek, "Kızlarımız da burada diğer bölgelere göre daha rahat yaşadıkları için okuyup meslek sahibi olduğunda yaşları 25-26'yı geçiyor. Evlenip düzen kuruncaya kadar da 30 yaşına gelmiş oluyorlar. Geç evlilikler daha iyi. İnsanlar olgun düşünüyorlar, daha mantıklı düşünüyorlar. Bence bu yüzden geç evleniyorlar" dedi.

İlerleyen yaşlarda verilen evlilik kararlarının daha sağlıklı olduğunu ifade eden Nihal Makal (27) ise "Ben bunun Dersim'deki kadınların kendilerini daha özgür hissetmeleriyle ve eğitim seviyesinin daha yüksek olmasıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Tamamen özgür iradeleriyle hareket ediyorlar ve daha sağlıklı bir sonuca varabiliyorlar. Ben de 27 yaşındayım ve evlenmedim. Okulumu bitirdim. Şu an çalışıyorum, hedeflerim ve yapmak istediğim birçok şey var" diye konuştu.

Nevin Hedef de (33) Tunceli'de ailelerin kızlarını daha çok okuması için teşvik ettiğini belirterek, "Biz de eğitim alanında kendimizi geliştirmeye çalıştık. Zaten okulu bitirip, üniversiteye gidip iş güç sahibi oluncaya kadar yaş ilerlemiş oluyor. Bir de şu anki hayat koşullarından dolayı da evliliği erteliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Tunceli'de aileler küçük yaşta evlenmeye karşı"

Suzan Akdağ Yeşil de (30) Tunceli'de ailelerin kız çocuklarına evlilik konusunda kesinlikle baskı yapmadığını dile getirerek, şunları söyledi:
"Dersim'de tam tersine eğitim üzerine daha iyi bir gelecek kurabilmemiz, iş sahibi olabilmemiz ve ayaklarımızın üzerinde durabilmemiz için bize destek verirler. Ama onun dışında evlilik konusunda kesinlikle hiçbir şekilde baskı yapılmıyor. Tam tersine Dersim'de aileler küçük yaşta evlenmeye karşılar."

Coşkun Taysi (30) ise Türkiye'de ortalama evlilik yaşının Tunceli'de biraz daha yüksek olmasını öncelikle eğitime bağladığını belirterek, "İnsanlar aile kurmadan önce iş hayatını ve geleceğini garanti altına almayı istiyor" diye konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.