Header Ads

Türkiye sinemasının kilometre taşlarından yönetmen Memduh Ün hayata veda etti


Türkiye sinemasının kilometre taşlarından büyük yönetmen Memduh Ün, Bodrum 'da 95 yaşında hayata veda etti. Geçen yıl 11 Kasım'dan bu yana Bodrum'da Acıbadem Hastanesi yoğun bakım servisinde kalan Memduh Ün, bu sabah saat 10.15 sıralarında hayatını kaybetti.

Arif Memduh Ün, 14 Mart 1920'de İstanbul'da doğdu. Vefa Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başladı. Eğitimini yarıda bırakarak üçüncü sınıftan ayrıldı. 1942'de futbola başladı. Profesyonel olarak Beşiktaş takımında İstanbul ve Ankara karmalarında oynadı. Ayrıca Eskişehir Şeker Fabrikası'nda, Devlet Demir Yolları İşletmesi'nde ve elektrik idaresinde çeşitli işlerde çalıştı.

Kariyeri oyunculukla başladı

1948'de Seyfi Havaeri'nin başlayıp Lütfi Ömer Akad'ın tamamladığı 'Damga' filminde Turhan Ün adıyla oyunculuğa başladı. 1951'de Arşavir Alyanak ile birlikte Yakut Film'i kurarak yapımcılığa başladı. Bu arada Turhan Ün adıyla da oyunculuğa devam etti. 1955'te 'Yetim Yavrular' filmiyle yönetmenliğe başladı. 1958'de daha önce çektiği melodramların dışına çıkarak Türkiye sinemasının klasikleri arasında yerini alan 'Üç Arkadaş'ı çekti.

1960'da Arşavir Alyanak'tan ayrılarak oğlunun adını verdiği kendi yapım şirketi Uğur Film'i kurdu. 1960'ta Beya Film adına çektiği ve Edmond Morris'in 'Tahta Çanaklar' adlı oyunundan uyarladığı 'Kırık Çanaklar' ile 2. Türk Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ve İyi Film ödüllerini aldı. Daha sonra yerli ve yabancı uyarlamalara yönelerek Orhan Kemal'in 'Devlet Kuşu'ndan 'Avare Mustafa'yı (1961) ve 'Sokakların Çocuğu'ndan 'Üç Tekerlekli Bisiklet'i (1962), Kerime Nadir'den 'Boş Yuva'yı (1961), Graham Green'in 'This Gun For Hire'den 'Güneş Doğmasın' (1961) ve 'Akasyalar Açarken'i (1962), William Irish'den 'Bire On Vardı' (1963) ile 'Çapkın Kız'ı (1963), William Shakespeare'ın 'Hırçın Kız'ından 'Yavaş Gel Güzelim'i (1963), Peride Celal'den 'Yıldız Tepe'yi (1965), Esat Mahmut Karakurt'tan 'Son Gece' (1967) ve 'İlk ve Son'u (1968), Reşat Nuri Güntekin'den 'Yaprak Dökümü'nü (1967) sinemaya uyarladı.

1965'te Halit Çapın'ın röportajından Kemal Tahir'in senaryosunu yazdığı 'Namusum İçin'i yönetti. Film, 3. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü aldı. 1989'da 'Bütün Kapılar Kapalıydı' filmiyle 27. Antalya Altın Portakal Film Festivali ile 9. İstanbul Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü, 3. Ankara Film Festivali'nde ise En İyi 3. Film ödüllerinin sahibi oldu.

1993'te yönettiği 'Zıkkımın Kökü' filmiyle de 7. Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri ile Kültür Bakanlığı Başarı Ödülü'nü kazandı. 1995'te 14. İstanbul Film Festivali ve 2003'te Sinema Yazarları Derneği Onur Ödülleri'ni aldı. Son olarak 2005 yılında 'Sinema Bir Mucizedir' filmiyle kamera arkasına geçti, ancak sağlık sorunları nedeniyle filmi tamamlayamadı. Sanat hayatında yetmişten fazla filmin yönetmenliğini, kırkın üzerinde filmin senaryosunu ve yüz yirminin üstünde filminde yapımcılığını üstlenen Memduh Ün, 40 yılı aşkın süredir Türkiye sinemasının büyük oyuncusu Fatma Girik'le evliydi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.