Header Ads

Veli Ağbaba: IŞİD Adıyaman'ı üs olarak kullanıp, gençleri canlı bomba eylemine hazırlıyor

cha foto: Adıyaman-arşiv

CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, IŞİD adlı örgütün Adıyaman'ı bir üs olarak kullandığı ve buradan gençleri kandırıp örgütleyerek canlı bomba eylemine hazırladığını Suruç raporunu hazırlarken gördüklerini söyledi. Ağbaba ayrıca 9 Ağustos'ta açıkladıkları Adıyaman raporunun; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Başbakan Ahmet Davutoğlu'na gönderildiğine de dikkat çekti.

"Bunu bütün Adıyaman biliyordu." diyen Ağbaba, "Bunu biz hiçbir istihbarat yetkilisi olmamamıza rağmen çıplak gözle görebiliyorduk ama maalesef her ne hikmetse emniyet yetkilileri bunu görmedi, duymadı. IŞİD'e katılıp Suriye'ye giden, orada savaşan ve geri dönen kişiler herkesçe biliniyor. Aileler kendi çocuklarını ihbar ediyor ama emniyet bu durumu görmezden geliyor." ifadesini kullandı.

Veli Ağbaba, Ankara katliamını gerçekleştiren kişilerin kimliğinin belli olmasının ardından bu kişilerle ilgili aylar öncesinde rapor hazırladıklarını ve hükümeti uyardıklarını söyledi. Olası katliamlar için 9 Ağustos'ta haykırdıklarını ama hükümetin bu sesi duymadığını vurgulayan Ağbaba, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Diyarbakır ve Suruç'taki patlamaların ardından Cumhuriyet Halk Partisi olarak heyet oluşturduklarını ve Adıyaman'da incelemeler yaptıklarını hatırlatan Ağbaba, şöyle devam etti: "O zaman gördüğümüz tablo IŞİD adlı kanlı örgütün Adıyaman'ı bir üs olarak kullandığı ve buradan gençleri kandırıp örgütleyerek canlı bomba eylemine hazırladığıydı. Bunu bütün Adıyaman biliyordu. Bunu biz hiçbir istihbarat yetkilisi olmamamıza rağmen çıplak gözle görebiliyorduk ama maalesef her ne hikmetse emniyet yetkilileri bunu görmedi, duymadı. IŞİD'e katılıp Suriye'ye giden, orada savaşan ve geri dönen kişiler herkesçe biliniyor. Aileler kendi çocuklarını ihbar ediyor ama emniyet bu durumu görmezden geliyor. Aylar önce isim isim tespit ettiğimiz insanlar, bugün gençlerimizin katili oldu. Bunun tek açıklaması var, IŞİD'i terör örgütü olarak görmemek. Bu oradaki yetkilileri de aşan bir durum. Sadece bakanın değil hükümetin istifa etmesi gerekiyor."

'İHMAL DEĞİL KAST SÖZ KONUSU'

Canlı bomba olduğu belirtilen kişilerden birinin Rus asıllı biriyle evli ve birlikte örgüte katıldığını dile getiren Ağbaba, "Bir diğeri Adıyaman'da çay ocağı işletip IŞİD'e eleman devşiriyor. Bunları 9 Ağustos'ta raporlaştırdık ve kamuoyuna açıkladık. Eğer bir yerde IŞİD militanları çay ocağı açıp işletebiliyor, daha sonra burayı irtibat noktası olarak kullanıp örgüte eleman devşirebiliyor, sınırdan defalarca gidip gelmesine ve herkesin bu durumu bilmesine rağmen emniyetin yanı başında oturan insanlar hakkında en ufak bir soruşturma bile açılmıyorsa burada zaafiyetten bahsedemeyiz. Bu zaafiyeti aşan bir durum. İhmal değil kast söz konusu." düşüncesini paylaştı.

'HALA ARAMIZDA DOLAŞAN ONLARCA CANLI BOMBA VAR'

16 yaşındaki gençleri fişleyen, Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklayan AKP adaylarını araştıran istihbarat ve emniyet yetkililerinin, IŞİD örgütlenmesini görmezden geliyor olduğunu savunan Ağbaba, şöyle dedi:

"Bizim tespit edebildiğimiz onlarca isimden sadece ikisi eylem gerçekleştirdi. Daha hala önlem alınmamış ve yakalanması için eylem yapması beklenen onlarca canlı bomba aramızda dolaşıyor. Bu şekilde devam etmesi halinde yeni facialar, katliamlar da kaçınılmazdır. Bu olayın aydınlatılması ve bundan sonrası için can güvenliğimizin sağlanması bekleniyorsa bütün bunlara göz yuman, bu kana bulaşan hükümetin istifa etmesi gerekiyor."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.