Header Ads

Vice News, Türkiye’de tutuklu bulunan muhabiri Muhammed Resul için sitesini kararttı

vicenews/sputniknews

Çatışma bölgelerinden yaptığı haber ve videolarla tüm dünyada tanınan ABD merkezli yayın kuruluşu Vice News, 27 Ağustos’ta Diyarbakır'da görev yaptığı sırada gözaltına alınan ve tutuklanan 25 yaşındaki Iraklı Kürt muhabiri Mohammed Rasool’un serbest bırakılması için sitesini kararttı.

Rasool, Vice News’ın İngiliz muhabirleri Jake Hanrahan ve Philip John Pendlebury ile beraber Kürt bölgesindeki çatışmaları takip ettiği sırada, “IŞİD adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

İki İngiliz muhabir serbest bırakılırken, iki aydır tutuklu olan Rasool’un serbest bırakılması amacıyla Vice News’in bağlı olduğu Vice Media’nın tüm organları, 2 saat süreyle sitelerini kararttı. Karartılan sitelerde, meslektaşlarının Rasool'u anlattığı bir video yer aldı.

Ayrıca ‘#FreeRasool’ (Rasool’a Özgürlük) sloganıyla change.org. sitesinde bir imza kampanyası başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben kaleme alınan kampanya metninde, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye merkezli çalışan Rasool tutuklandığı sırada VICE News için mihmandar ve çevirmen olarak hareket ediyordu. Çoğu mihmandar gibi Rasool da tecrübeli bir gazeteci; Orta Doğu'da VICE News için olduğu kadar Associated Press ve El Cezire için de çalışmışlığı var.
Yabancı ülkelerdeki ofisler kapandıkça ve çatışma bölgelerinden haber vermenin tehlikeleri artarken, batılı haber merkezleri yerel gazetecilere giderek daha çok bel bağlıyorlar. Rasool gibi gazeteciler olmazsa  uluslararası çalışan muhabirler yabancı topraklarda yollarını bulmakta zorluk çekerler ve dünya haberinde  yerel içerik az olur.

Rasool'un hapsedilmesi vahim bir adaletsizlik; iki Britanyalı gazeteciyi hapsetmekten daha az vahim değil.  Gözaltına alındıklarında üçü de görev başındaydılar. Türkiyeli yetkililere Rasool'u bir an önce serbest bırakmaları çağrısını yapıyoruz.”

Vice News ayrıca, Twitter'da Rasool'un bir videosu ile beraber "Birçok gazeteci gibi Rasool da Türkiye'nin muğlak terörle mücadele yasası kapsamında saldırıya uğradı" mesajını paylaştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.