Header Ads

Yurtdışında yaşayan seçmenlerin oy kullanma işlemi başladı

cihan

Yurtdışında yaşayan seçmenlerin 1 Kasım milletvekili seçimleri için oy kullanma işlemi Atatürk Havalimanı’nda başladı. İlk oyu kullanan Sema Aslantaş, “Artık bir daha kullanmayalım. Kısa zamanda bu kadar büyük bir şey bilmiyorum. Gene bir koalisyona gidebiliriz gibi geliyor.” dedi.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların 1 Kasım genel seçimlerinde oy kullanmaları için gümrük kapılarında hazırlıklar başladı. Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde oy kullanmak için iki noktada bölümler oluşturuldu. Görevlilerin yerlerini almasının ardından saat 08.00 itibariyle oy verme işlemi başladı.

Almanya’ya gitmek için Atatürk Havalimanı’na gelen Sema Aslantaş ilk oy kullanan oldu. Vatan ve millet için hayırlı olması dileklerinde bulunan Aslantaş, “Artık bir daha kullanmayalım. Kısa zamanda bu kadar büyük bir şey bilmiyorum. Tatil için geldim. Daha önce de kullanmıştım. Ülke karışık çok karışık.” diye konuştu.

“Sizce seçimden koalisyon çıkar mı?” sorusu üzerine Aslantaş, “Gene bir koalisyona gidebiliriz gibi geliyor ama bilmiyorum.” ifadesini kullandı.

Almanya’ya gitmeden önce oy kullanan İbrahim Berber ise ülkeye hayırlı olmasını diledi. İkinci defa gümrük kapısında oy kullandığını ifade eden Berber, “7 haziranda kullandım. Şimdi 1 Kasım’da oy kullandım. İlkini Sabiha Gökçen’de kullandım. Çok değerli olduğunu düşünüyorum katkıda bulunmak istedim.” ifadesini kullandı.

Heyecanın yaşandığı noktalardan birisi de Türkiye’nin en büyük sınır kapısı olan Kapıkule. Yurt dışına çıkmak ve Türkiye’ye giriş yapmak üzere gümrük sahasına gelen gurbetçiler saat 08.00’ten itibaren oy kullanmaya başladı. Ancak gümrük sahasına giren gurbetçi vatandaşlar, seçimlerle ilgili olarak yeterli yönlendirmenin olmamasından şikayet etti. Giriş ve çıkışlarda bilgilendirici afişlerin bulunmadığını ve oy kullanma merkezini zor bulduklarını ifade eden gurbetçiler duruma tepki gösterdi.

Almanya’da yaşanan Naci Akgül yaptığı açıklamada oyunu kullandıklarını ve bunun vatana millete hayırlı olmasını diledi. Akgül, “İnşallah hak eden kazanır. Daha ne diyelim. Türkiye’nin gidişatının etkisi var. Pek açık konuşmak istemiyorum ama her şey de görünüyor. 43 yıldır yurt dışındayım. Gelip gidiyorum, Türkiye’nin halini biz daha iyi görebiliyoruz.” dedi.

35 yıldan bu yana Almanya’da yaşadığını ve sıla-ı rahim yaptığını ve izinin bittiğini söyleyen Savaş Yılmaz, “Bugün de 1 Kasım’da yapılacak seçimler için oyumuzu kullandık. Vatanımız milletimiz için hayırlı olsun. Ben oyumu kullanmak için özellikle bu günü bekledim. Hiç kimse girişte nerede oy kullanacağımızı söylemedi. Ta içeriye kadar gittik. Orada da kimse bilmiyor. Bir gurbetçi vatandaşımız bizi uyardı. 'Ben 63 numaralı gişede oy kullandım' dedi. Ta oradan buraya yürüyerek geldik. Oyumuzu kullandık. maalesef bilgilendirme yok.” diye konuştu.

Avusturya’da yaşayan Orhan Acar isimli gurbetçi de seçim memleket için hayırlı olmasını diledi. “Hayırlısı ne ise o olsun” diyen Acar, oy tercihinde son günlerde yaşanan terör olaylarının etkili olduğunu kaydetti. Acar, “İnşallah bu seçimde defolur gider bunlar. Betona gömeriz onları. Hayırlısı olsun.” açıklamasını yaptı.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların gümrük kapılarında bugün başlayan oy kullanma işlemi 1 Kasım’da sona erecek. Oy verme işlemi tatil günleri de dahil 24 saat kullanılabilecek. 54 ülkede kurulacak sandıklarda toplam 2 milyon 895 bin 885 kişi oy kullanabilecek. 7 Haziran seçimlerinde yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 2 milyon 867 bin 658 kayıtlı seçmenden 1 milyon 56 bin 78’i oy kullanmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.