Header Ads

Akdeniz ve Ege Bölgesi'nden 41 milletvekili Kılıçdaroğlu'na destek verdiklerini açıkladı

e4haber/ajanslar/başka haber

Akdeniz ve Ege Bölgesi illerinden milletvekili olan 41 CHP milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu'na desteklerini açıkladı.

AKDENİZ BÖLGESİ

CHP'nin Akdeniz Bölgesi'ndeki 16 milletvekili adına CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada imzası bulunmayan CHP Mersin milletvekili Serdal Kuyucuoğlu da Kemal Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması yaptı.

CHP'de genel başkanlık adaylığını açıklayanların olağanüstü kongre talebine katılmadıklarını aktaran Elif Doğan Türkmen, yazılı açıklamasında şunlara yer verdi:

"1 Kasım seçimlerinin ardından CHP'ye olan ihtiyaç daha da artmıştır. AKP, halkın işsizlik, yoksulluk ve adalet gibi temel sorunlarını unutturmaya çalışmakta, seçim vaatlerini gerçekleştirmek yerine halkı hiç ilgilendirmeyen başkanlık sistemini dayatmaktadır. Önümüzdeki zorlu dönemde güçlü bir CHP'nin olması halkın umutlarını diri tutacak ve kararlı bir şekilde mücadele etmesini sağlayacaktır. CHP'nin güçlenmesinin yolu sosyal demokrasinin ruhuna uygun olarak kongre ve kurultaylardan geçmektedir. Seçimlerinin sonuçlarını değerlendirmek, geleceğe yönelik politikalar geliştirmek ve kadrolarını yenilemek üzere Partimizin 35'inci Olağan Kurultay takvimi işlemektedir. Olağan kurultayımızın iki ay içinde yapılması planlanmışken bu günlerde olağanüstü kurultay talebinde bulunmanın partimize ve ülkemize bir yarar sağlamayacağı kanısındayız. Bu bağlamda biz Akdeniz Bölgesi milletvekilleri, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında olduğumuzu partili yoldaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Yazılı açıklamada isimleri bulunan milletvekilleri şunlar:

Adana Milletvekilleri Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Aydın Uslupehlivan. Antalya milletvekilleri Niyazi Nefi Kara, Çetin Osman Budak, Mustafa Akaydın, Devrim Gök. Burdur milletvekili Mehmet Göker,  Hatay milletvekilleri Hilmi Yarayıcı, Mevlüt Dudu, Serkan Topal, Birol Ertem. Isparta milletvekili İrfan Bakır. Mersin milletvekilleri Hüseyin Çamak ve Aytuğ Atıcı.

EGE BÖLGESİ

Ege Bölgesi illerinde milltevkili olan 24 milletvekili İzmir İl Binasında bir araya gelerek ortak bir açıklama yaptı. 'CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanındayız' diyen 24 isim, parti içi özeleştiri de yaptı. Milletvekilleri ortak açıklamalarında CHP’nin süren kongre sürecinin sağlıklı işlemesi ve daha dinamik genel merkez kadrolarının belirlenmesi gerektiği konusunda partilileri uyardı.

Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Afyon Milletvekili Burcu Köksal, Balıkesir milletvekilleri Ahmet Akın ve Ahmet Tüm, Denizli milletvekilleri Melike Basmacı ve Kazım Arslan, Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Tur Yıldız Biçer, Uşak Milletvekili Özkan Yalım, İzmir milletvekilleri Selin Sayek Böke, Musa Çam, Tuncay Özkan, Tacettin Bayır, Özcan Purçu, Ali Yiğit, Murat Bakan, Zeynep Altıok, Zekeriya Temizel, Aytun Çıray, Atilla Sertel, Kamil Okyay Sındır, Muğla milletvekilleri Akın Üstündağ, Ömer Süha Altan ve Nurettin Demir ortak basın açıklaması yapan isimler oldu.

Açıklama şöyle:

Halkımız son milletvekili seçimlerinde bunalım ve kaos çekincesiyle 6 ay önce cezalandırdığı AKP’yi 1 kasım seçimlerinde iktidar yapmıştır. Ancak karşısında ana muhalefet olarak partimizi koymuştur. Diğer partiler önemli kayıplara uğrarken patimiz az da olsa oyunu artırarak yerini korumayı başarmıştır.

Önümüzdeki dönemde de AKP’nin, ülkemiz için hayatı önemi olan iç ve dış sorunlar karşısındaki yanlış politikalarına en güçlü direnç noktası, CHP olacaktır.

Bizlere düşen görev, bu direnç kalesini yıpratmadan, güçlendirerek korumaktır.

Seçimlerin hemen ardından, daha birinci gün başlayan genel başkan değişikliği isteklerini hele eski delege- yeni delege tartışmalarını gereksiz buluyoruz. Bu anlamda, devam eden kongreler süreci tamamlanmalıdır.

Partimizin kurultay delegeleri, gereksinim olduğunda, hangi dönemde seçildiklerine bakmaksızın gereğini yapacak sağduyuya sahiptir. Nitekim yakın geçmişte bunun çok net örnekleri vardır.

Önümüzdeki dönemde bize düşen görev yılmadan bıkmadan doğruları halka anlatmaktır. Önümüzdeki olağan kurultayımızın görevi, varsa eksik kalmış politikaları gözden geçirerek belirlemek; bu görevi yapacak ve örgütü canlı tutacak, daha dinamik genel merkez kadrolarını belirlemek olacaktır.

Bizler Ege Bölge milletvekilleri, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında oduğumuzu partililerimize ve kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz."

İzmir Milletvekili olan Genel Başkan Kılıçdaroğlu’yla birlikte bölgede toplam 30 vekili bulunan CHP’de destek bildirgesinde 5 isim yer almadı.

Kurultayda Kılıçdaroğlu’na rakip olacağını açıklayan İzmir Milletvekili Mustafa Balbay dışında Kılıçdaroğlu'na desteği bilinen Aydın Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ile Aydın Milletvekili Metin Lüttfi Baydar, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu bildirgeye imza atmadı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.