Header Ads

Barış Yarkadaş, Burcu Köksal, Levent Gök ve Melike Basmacı'dan Kemal Kılıçdaroğlu'na destek

ajanslar

CHP'de Ocak ayında yapılması beklenen Olağan Kongre öncesinde eski il başkanları, Umut Oran ve Muharrem İnce'nin olağanüstü kongre istekleri ve eleştirilerinin ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na destek verenler de seslerini yükseltiyor. CHP milletvekilleri Barış Yarkadaş, Burcu Köksal, Levent Gök ve Melike Basmacı, Kılıçdaroğlu'nun arkasında olduklarını açıkladı.

GÖK: KILIÇDAROĞLU'NUN DEVAMINDAN YANAYIM

TBMM'de kaydını yaptırdıktan sonra açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Ankara Milletvekili Levent Gök, bu dönemde Türkiye'nin demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerinin bir adım daha geri gitmesine izin vermeyeceklerini belirterek, tam tersine yapacakları muhalefet anlayışı içinde antidemokratik her türlü yasaya karşı çıkarak, yapıcı bir muhalefet anlayışı içerisinde hukuk devleti ve adaletin gerçekleşmesi için en etkin mücadeleyi yapacaklarını söyledi.

Bir soru üzerine Levent Gök, CHP'de kurultay süreçlerinin olağan bir süreç olduğunu hatırlattı. Parti içi demokrasiyi en iyi işleten bir parti olduklarını dile getiren Gök, bu tartışmaların CHP'ye zenginlik vereceğini kaydetti. Yapılacak değerlendirmelerle en uygun kararın verileceğini belirten Gök, CHP'nin tüzükle yönetilen bir parti olduğunu hatırlattı. "Bütün arkadaşlarıma başarılar dilerim, her şey CHP'nin iyiliği içindir, daha ileri gitmesi içindir. Biz meseleye böyle bakıyoruz." diyen Gök, partiyi kamuoyunda tartıştırmadan kurultayda en olgun sonucun çıkacağını düşündüğünü ifade etti.

Herkesin itiraz haklarını kullanması gerektiğini belirten Gök, lider değişimine ihtiyaç olup olmadığıyla ilgili bir soruya ise "Bu elbette delegelerin takdirinde olan bir konudur. Ama kişisel olarak bana soruyorsanız ben Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığının devamından yanayım." değerlendirmesinde bulundu.

KÖKSAL: SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. 1 Kasım'da seçmenin kendilerine anamuhalefet görevi verdiğini dile getiren Köksal, her türlü yanlışlıkların, haksızlıkların karşısında olacaklarını ve mücadele edeceklerini ifade etti. Asgari ücretin artışı ve taşeron işçilerin kadroya alınmasında CHP'nin projelerinin örnek alındığını dile getiren Köksal, bunun kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Bunların takipçisi olacaklarını dile getiren Köksal, "Olağanüstü genel kurul isteyen arkadaşları bu süreçte anlamakta zorlanıyorum. Çünkü bizim CHP olarak genel başkan sıkıntımız yok. Gecesini gündüzüne katarak günde 15-16 saat seçim çalışmasında bulunan bir genel başkanımız, partinin önünü açan, demokrasiyi sağlayan, ön seçim yöntemiyle aday belirleyen, kadın ve genç adaylara pozitif ayrımcılık yapan bir genel başkana sahibiz. Dolayısıyla bugün basın açıklaması yapan 42 eski il başkanımızın, ben şahsen birçoğunun ne tür bir seçim çalışması içinde olduğunu, partiye ne gibi bir seçim çalışması yaptıklarını merak ediyorum. Çünkü şahsen ben kendi seçim bölgemde veya bana yakın olan seçim bölgelerinde bu il başkanlarından birinin çalışma yaptığını gözlemleyemedim. Onun için tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaması gerekir diye düşünüyorum." diye konuştu. Köksal, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun sonuna kadar arkasında olduklarını vurguladı.

BASMACI: CHP'LİLERE DÜŞEN KILIÇDAROĞLU'NA SAHİP ÇIKMAKTIR

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, Kemal Kılıçdaroğlu‘na tam destek verdi. Basmacı, 1.5 ay sonra kongrenin normal süresi içerisinde yapılacağını, seçim sonuçlarının ardından gelen çıkışların yanlış ve yersiz olduğunu söyledi.

Seçimlerde yaşanan sonuçların Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na mal edilmemesini de isteyen Basmacı, “1 Kasım seçim sonuçlarından sonra CHP’ye yeni başkan arayışı, bizi birlik-beraberliğe götürmez. Bu dönemde ancak; kenetlenmek, bir olmak, diri olmak CHP’yi iktidara taşır.Sayın CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan olduğu günden bugüne kadar 1 Kasım seçimlerinde de CHP’yi iktidar partisi yapmak için üzerine düşeni yapmıştır. Seçim sonuçlarını fırsat bilerek, CHP’yi Kongreye çağıran partililerimizi, aklı selim davranmaya davet ediyorum. Güçlü, çağdaş, özgür bir ülke yaratmak acılarımızı – sevinçlerimizi kendi içimizde paylaşarak çözebiliriz. Bu süreçte, CHP’lilere düşen Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na sahip çıkmaktır.” dedi.

YARKADAŞ: KILIÇDAROĞLU, HAKKIYLA YERİNE GETİRİYOR

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul Adalet Sarayı’ndaki İl Seçim Kurulu'ndan mazbatasını aldı. Yarkadaş, çıkışta gazetecilerin kurultaya ilişkin sorularını cevapladı. CHP’nin genel başkanlık sorunu olmadığını belirten Yarkadaş, “Bir genel başkanımız vardır ve kurultay delegelerinin oylarıyla seçilmiştir. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, hem toplumun hem kurultay delegelerinin kendisine gösterdiği güveni hakkıyla yerine getirmektedir. AKP iktidarına karşı direniş cephesinin lideridir. Ve bu liderliğini sürdürmeye de devam edecektir. CHP’nin enerjisini kurultay tartışmalarıyla kaybettirmek doğru değildir. Önümüzdeki dönemde AKP iktidarının ve onun kurmayının Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de demokrasiye rahmet okutacak uygulamalara giriştiğini biliyoruz. Biz o yüzden enerjimizi AKP iktidarına karşı harcamaya çalışıyoruz. Benim kişisel görüşüm şudur; ben yapılacak olan kurultayda Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceğim. Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi layıkıyla yöneteceğini ve bugüne kadar yönettiğini düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.