Header Ads

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi öldürüldü

cha/dha

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi açıklama yaparken silahlı çatışma yaşandı. Çatışmada Baro Başkanı Tahir Elçi silahla vuruldu. Diyarbakır Barosu'nun resmi Twitter hesabı ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Tahir Elçi'nin öldürüldüğünü açıkladı.

Diyarbakır merkez Sur ilçesi Hasırlı Mahallesi Hançebek Sokak'ta, tarihi 4 ayaklı minarenin çatışmalardan zarar görmesi nedeniyle Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve bazı avukatlar olay yerinde basın açıklaması yaptı.

Bu esnada, kimliği belirsiz kişilerle bölgeye gelen güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Baro Başkanı Elçi ile gazeteciler, çatışma ortasında kaldı.

Bir gazeteci kolundan vuruldu, Tahir Elçi ise ağır yaralandı.

Gazeteciler, makine ve teçhizatlarını olay yerinden alamadı. Tahir Elçi'nin yere düştüğü görüldü.

Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Bölgede çatışma devam ediyor.

Ağır yaralanan Baro Başkanı Tahir Elçi, kaldırıldığı Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Çatışmada bir polis memuru da hayatını kaybetti.

Elçi, vurulmadan dakikalar önce yaptığı basın açıklamasında şöyle demişti: “Bu tarihi bölgede; birçok medeniyete beşiklik etmiş, evsahipliği yapmış bu kadim bölgede; insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun, diyoruz.”

Diyarbakır Valiliği, yazılı açıklama yaptı.

Açıklama da; “28.11.2015 tarihinde saat 11.00 dolaylarında İlimiz Sur İlçesi Dört Ayaklı Minare civarında Diyarbakır Barosu tarafından bir basın açıklaması programı yapıldığı esnada güvenlik görevlilerimize saldırıda bulunulmuş; bu saldırıda 1 polis memurumuz şehit olmuş, 2 polis memurumuz da yaralanmıştır. Olay sırasında ve akabinde aynı yerde meydana gelen çatışmada, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını yitirmiştir. Konuyla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılmış olup konunun detayları incelenmektedir. Konuyla ilgili detaylı açıklama kamuoyuyla daha sonra paylaşılacaktır.” denildi.

Diyarbakır Barosu: Baro Başkanı Tahir Elçi'nin cenazesi yarın öğlen namazına müteakip Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı'nda defnedilecektir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.