Header Ads

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı

cha/dha

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül, MİT TIR’ları soruşturması kapsamında tutuklandı.

Kararın ardından Halk TV’ye bağlanan Dündar, kısa bir konuşma yaptı. Dündar, değerlendirmesinde “Üzülmeye gerek yok. Bunlar bizim için şeref madalyası. İçeride ve dışarıda mücadelemiz devam edecek” dedi.

CHP'li ve HDP'li milletvekilleri ile aralarında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün danışması olan Ahmet Sever'in de bulunduğu çok sayıda gazeteci Dündar ve Erdem ve destek verdi.

Tutuklama kararının ardından, mahkeme salonunda tepkiler yükseldi. Dündar ve Gül'e destek verenler, 'Özgür basın susturulamaz' şeklinde sloganlar attı. Dündar ise arkadaşlarına el sallayıp teşekkür ederek salondan çıktı.

Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasından sonra her iki gazetecinin de Metris Cezaevi’ne götürüleceği belirtilmişti. Ancak son anda avukatlar, Dündar ve Gül’ün Silivri Cezaevi’ne götürüldüğünü söyledi.

MAHKEME HER SUÇ İÇİN AYRI GEREKÇE BELİRTTİ

İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği, her üç suç için gerekçesini ayrı ayrı belirtti. Mahkemenin tutuklama gerekçeleri şöyle:

-"Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan:

1 Ocak-19 Ocak 2014 tarihlerinde MİT TIR'larının durdurulmasıyla bu eyleme katılanlar hakkında Adana ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarınca soruşturma başlatıldığı, şüphelinin bu soruşturmalara ilişkin mesleki durumu gözönünde bulundurulduğunda bilebilecek durumda olduğu, buna rağmen MİT TIR'larına ilişkin devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken belgeleri yayınlamak suretiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen örgüt kapsamındaki soruşturmaya rağmen yayınlaması, şüphelinin TCK'nin 220/7. maddesi ve 314/2. maddesi kapsamında eylemin gerçekleştiği ve kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu, adli kontrolün yetersiz kalacağı..."

-"Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etme" suçundan:

Şüpheli ve müdafiileri her ne kadar MİT TIR'larına ilişkin temin edilen ve yayınlanan belgenin konusu olan olayların daha önce kamuoyunda tartışıldığı ve bunun sır olmadığını belirtmişlerse de ilk defa MİT TIR'larına ilişkin şüpheli tarafından belgenin temin edildiği, kuvvetli suç şüphesinin oluştuğu, adli kontrolün yetersiz kalacağı..."

"Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama" suçundan:

Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri basılmış eserler dışında internet sitesinden de yayınlandığı, ilk defa MİT TIR'larına ilişkin şüpheli tarafından belgenin yayınlandığı, kuvvetli suç şüphesinin oluştuğu, adli kontrolün yetersiz kalacağı..."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasının ardından twitter hesabından açıklama yaptı. Kararı eleştiren Kılıçdaroğlu; 'Suçu işleyenler değil de, suçun haberini yapanlar tutuklanıyorsa kimse 'Türkiye'de basın özgür, yargı bağımsız ve tarafsızdır' demesin' tweetini paylaştı.

Uluslararası Basın Enstitüsü (International Press Institute- IPI), Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasının ardından açıklama yaptı. IPI açıklamasında, Can Dündar'ın 'Gazetecilik yargılanıyor' sözlerine atıfta bulunarak "Dündar 'gazetecilik yargılanıyor' diyerek girdiği duruşma salonundan çıktığında, gazetecilik tutuklanmıştı" denildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.