Header Ads

İlhan Cihaner: Sadece yargıyı ele geçirmiş olanlar değil tüm sorumlular yargı önünde hesap vermeli

cha/birgün foto: levent gök-twitter

Erzincan davasında hakkında beraat kararı verilen İlhan Cihaner, “Asıl bundan sonra atılacak adımlarla adalet gerçekleşecek. Umuyorum etkin, cesur, adil bir süreç yaşanır.” dedi.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, emekli orgeneral Saldıray Berk’in de yargılandığı 14 kişi hakkında beraat kararı verdi. Duruşmayı takip eden İlhan Cihaner, kararın açıklanmasının ardından Yargıtay’ın önünde basın mensuplarına açıklamada bulundu.

“BU DAHA İLK ADIMI”

Türkiye adına bu davanın çok önemli bir aşama olduğunu ifade eden Cihaner, “İlk kez bu davada belki de derli toplu kurulan tuzağın ortaya çıkarılması için her şeyin gün gibi ortada olduğu bir sonuç ile karşılaştık. Bu böyle olunca adalet gerçekleşti diyemiyoruz. Bu daha ilk adımı diyelim. Keşke çok daha umutlu şeyler söyleyebilseydik. Adalete ulaşmak için bunların yaşanması gerekmiyordu.” şeklinde konuştu.

Baştan itibaren hukuksuzluğun ortada olduğunu ileri süren Cihaner, “Gizli saklı kalan hukuksuzluklar, birtakım adli işlemlerle, soruşturmalarla açığa çıkmadı. İlk kez hukuk gözü ile bakan bir mahkeme ile karşı karşıya kaldık. Asıl bundan sonra atılacak adımlarla adalet gerçekleşecek. Umuyorum etkin, cesur, adil bir süreç yaşanır.” ifadelerini kullandı.

Soruşturma aşamasında görev alan yargı mensupları hakkında suç duyurusunda bulunulmasının hatırlatılması üzerine Cihaner şunları kaydetti: “Asıl önemli olan o mekanizmanın açığa çıkarılması. Bu hukuksuz sürecin sorumlularının adil bir şekilde yargı önünde hesap vermeleri. Bundan sonraki mücadelemiz de ona ilişkin olacaktır.”

‘EN BAŞINDAN ÇÖKMÜŞTÜ'

Mahkemede çıkan karar sonrası BirGün’e de konuşan Cihaner, bütün yaşananlar için “Aslında hiç yaşanmaması gereken bir süreçti” dedi. 2010 yılında tahliye edildiğinde “Eğer bu gidişata izin verilirse bir gün aynı gerekçelerle yüksek yargıçların da, başbakanların da aynı hukuksuzluklarla karşı karşıya kaçınılmaz olur” dediğini hatırlatan Cihaner şöyle devam etti:

“Öngördüğümüz hukuksuzluklar maalesef gerçekleşti. Bizim hukuksuz yere yargılanmamızda rol alan kişiler hakkında mahkeme suç duyurusunda da bulundu ama siyasi sorumluların da unutulmaması lazım. Dönemin Adalet Bakanı, sonraki adalet bakanları, bakanlık bürokratları, müfettişler, bazı yargı mensupları, onları HSYK’de tutanlar, oraya atayanlar, bu kararları alkışlayanlar… Yani sadece yargıyı ele geçirmiş kişiler üzerinden değil, tüm sorumluların da yargı önünde hesap vermesi lazım. Çünkü bu yaşadığımız süreç içerisinde yaşamını yitirenler oldu, ömürlerinin 6-7 yılını ceza evinde geçiren insanlar oldu, özel hayatları fütursuzca sergilenenler oldu… Bunun, bu hukuksuzluklardan hesap sormak için bir başlangıç olmasını diliyorum. Bundan sonraki mücadelemiz de bu çerçevede olacak.”

Kurulan kumpasın daha en başından çöktüğü görüşünde olan İlhan Cihaner, “Zaten en başından çökmüş olan bir şey yalnızca hukuken tescillendi. Yoksa çok derin bir kumpas kuruldu da bunun karşısında çok derin araştırmalar yapıldı diye bir şey söz konusu değil. Polis ve yargı mekanizması baştan beri bu kumpasın içinde ve bunun kurucusu olduğu için sorun yaşıyorduk. Baştan beri akla, mantığa aykırı bir süreç işletildi” dedi.

Ergenekon soruşturması ve davası sürecinde iktidar ve Gülen Cemaati’ne yakın medyanın oynadığı role de dikkat çeken Cihaner, “O zamanlarda AKP ve Cemaat bu işi kol kola yürütüyordu. Aralarında başka gerekçelerle kavga çıktığı zaman hukuku hatırladılar. Bunlar, basit mantık kurallarını bile hiçe sayarak yaşanan hukuksuzluklara çanak tuttular. Bu hukuksuzlukların yeniden ve yeniden üretilmesine neden oldular. En büyük pay sahibi olanlardan biri de medyaydı maalesef. Ve yaşananlarda böyle rol alanların bugün bizim o dönemlerde kullandığımız ‘basın özgürlüğü, adil yargılama’ gibi argümanları kullanmaları da ayrıca trajik” diye konuştu.

Dönemin özel yetkili savcısı Osman Şanal ve diğer sorumlular hakkında HSYK’ye suç duyurusunda bulunulmasını değerlendiren Cihaner “Mutlaka yaptıklarının hesabını vermemeliler. Onların da adil yargılanmalarını dilerim” dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.