Header Ads

Norveç politik nedenlerle okuldan uzaklaştırılmış öğrencilere eğitim imkanı ve burs veriyor

nordiksimit.org

Norveç geçen yıl pilot program olarak başladığı çalışmasına bu sene tüm hızıyla devam ediyor. Avrupa ölçeğinde bir model sunmayı amaçlayan “Students at Risk” Programı, Norveç Dışişleri Bakanlığı‘nın desteğiyle hayat buluyor.

Programı farklı kılan temel özelliklerin başında, bir burs programı olmanın ötesinde dünyanın çeşitli çatışma bölgelerinden seçilen öğrencilerin deneyim paylaşımında bulunmaları ve ağ oluşturma deneyimini elde etmeleri geliyor.

Geçen sene 10 öğrencinin seçildiği program, bu sene 29 kişi alacak. Politik olarak risk altında olan ve 2 yıl öncesine kadar okuduğu üniversite ile de facto ya da resmi olarak ilişkisi kesilmiş öğrenciler burs ve Norveç’te eğitimlerini tamamlamak için başvuru yapabilecek.

Program dilinin İngilizce olmasından dolayı İngilizce yeterliliği belgelemek gerekecek.

Pilot program olarak başlatıldığını ifade ettiğimiz STAR için tüm politik aktivistlerin desteğine ihtiyacımız var. Programın sürdürülebilirliği için aktivist arkadaşlardan Students at Risk Programı‘nın neden önemli olduğunu, aktivist için hayatında neleri değiştireceğini v.b. içeren video ve/ya yazı formatında içerik rica edeceğiz. Böylece iki yıllık pilot çalışmanın uzatılabilmesi ve yararlanıcı sayısının artması sağlanabilmiş olacak.

Son başvuru: 15/11/2015

Daha detaylı bilgiyi buradan programın başvuru rehberinde bulabilir ya da dgncelik@gmail.com‘a yazabilirsiniz.

Ayrıca daha önce programa katılan öğrencilerin kaleminden Student at Risk’i okumak için de burayı ziyaret edebilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.