Header Ads

Obama: Türkiye'nin topraklarını ve hava sahasını koruma hakkı var

sputnik/independent/rt

ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında “IŞİD hepimiz için büyük bir tehdit” dedi. Obama, Türkiye'nin Rus uçağını düşürümesine ilişkin ise "Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkı var" yorumunu yaptı.

'Hepimiz Fransızız' diye konuşan Obama, Mali'deki saldırının ardından tehdidin IŞİD'in çok ötesinde olduklarını söyleyerek "Fransa ile istihbarat işbirliğimizi güçlendireceğiz. Fransa'nın Suriye'deki operasyonlarına da destek vereceğiz" diye konuştu.

Obama, sığınmacı tarama mekanizmalarını da Fransa ve Avrupalı ortaklarıyla paylaşacaklarını ifade etti. ABD Başkanı, güvenlikle ilgili endişelere rağmen Paris'te düzenlenecek İklim Zirvesi'ne de katılacağını söyledi.

'KORKUYA TESLİM OLMAMALIYIZ'

ABD halkına da seslenen Obama, "Paris'teki saldırılarının ardından biliyorum ki ABD'liler 'Burada da aynı şey olur mı?' diye soruyor. Biz güvenlik konusunda dünyanın en güçlü ülkesiyiz. Korkuya teslim olmamalı, hayat tarzımızı değiştirerek onları sevindirmemeliyiz" diye konuştu.

Fransa ve ABD'nin ortak değerlerine sahip çıkacağını kaydeden Obama, "Hepimiz ideallerimize sahip çıkmalıyız" dedi.

Fransız halkını da selamlayan Obama, "Gerçekten çok sağlam durdular ve saldırılardan sonra da kafelere gitmeye devam ettiler" ifadesini kullandı.

HOLLANDE: SURİYE VE IRAK'TA OPERASYONLARI ARTIRACAĞIZ

Daha önce de faşizm, komünizm ve Soğuk Savaş gibi tehditlere karşı da mücadele ettiklerini söyleyen Obama, "Şundan emin olalım ki IŞİD yenilgiye uğrayacak" dedi.

Hollande da, saldırıların ardından Obama'nın kendisini ilk arayan liderlerden olduğunu belirterek "Amerikan halkı Fransa'ya destek için birçok mesaj gönderdi. 11 Eylül'de hepimiz Amerikalı gibi hissettik. Ortak değerlerimiz için bir arada durmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Hollande, Obama ile yaptıkları görüşmede Suriye ve Irak'ta operasyonları artırma kararı aldıklarını kaydetti. Fransa lideri, sığınmacıların ülkelerine yakın yerlerde kalması için bir çözüm bulmak amacıyla Türkiye'yle ortak çalışmanın önemli olduğunu söyledi

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.