Header Ads

Paris Katliamı: 127 kişinin öldüğü açıklandı, 3 gün ulusal yas ilan edildi

ajanslar

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris’teki saldırılarda 127 kişinin öldüğünü, saldırıların IŞİD tarafından düzenlendiğini ve yurtdışında planlandığını belirtti. Hollande, yaptığı açıklamada, ülkede üç gün ulusal yas ilan ederek olası yeni saldırılara karşı Fransa polisinin kapsamlı önlemler aldığını söyledi.

François Hollande saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada dün Paris'te yaşananların bir savaş eylemi olduğunu söyledi.

Hollande, ''Bu terörist, cihatçı IŞİD ordusu tarafından düzenlenen savaş eylemi, bizim savunduğumuz değerleri hedef almakta.'' diye konuştu. Bu savaş eyleminin, Fransa'daki işbirlikçilerin desteğiyle ülke dışında hazırlandığına da vurgu yaptı.

Hollande önümüzdeki günlerde de Paris'te askerin görev yapmaya devam edeceğini aktardı. Fransa'nın korkak saldırıya cevabının acımasız olacağını belirtti.François Hollande, Fransa'nın içerde ve dışarıda bütün imkanları ile ve daha önce kendileri de saldırıya uğramış müttefikleri ile birlikte teröre karşı mücadele edeceğine dikkat çekti.

Fransız halkına da birliktelik çağrısı yapan Hollande, ''Bu acı dönemde birliktelik ve soğukkanlılık çağrısı yapıyorum.'' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Hollande, Fransa Parlamentosu'nun pazartesi günü tarihi Versay sarayında toplanacağını açıkladı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.