Header Ads

Paris Katliamı: 100'den fazla kişi öldü. Fransa olağanüstü hal ilan etti

cha/rt/ap

Fransa'nın başkenti Paris'te bir restoranda, bir konser salonunda ve stad yakınlarında meydana gelen bombalı ve silahlı saldırılarda en az 100 ölü ve çok sayıda yaralı olduğu belirtildi.

Polisin çevredeki restorantları da güvenlik önlemleri neticesinde boşalttığı belirtildi. Saldırganların kaçtığı iddia edildi.

Fransa ile Almanya arasında oynanan Euro 2016 hazırlık maçının oynandığı Stade de France'ın hemen yakınında da bomba patladı. Karşılaşmayı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın da izlediği belirtilirken şu an itibariyle kimsenin statdan çıkmasına müsade edilmediği kaydedildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın etrafında da yoğun güvenlik önlemi alındığı kaydedildi.

Bu arada Paris'in 3 ayrı bölgesinde bomba patladığı belirtiliyor. Patlamalarda birçok kişinin öldüğü ve yaralandığı kaydediliyor.Fransa İçişleri Bakanlığı'dan kriz masası oluşturulduğu belirtilirken Fransa Özel Harekat Polisleri'nin de alarmda bekletildiği aktarıldı.

Bataclan konser salonunda en az 35*40 kişinin öldüğü, en az 100 kişinin rehin alındığı bilgisi geldi.

Cumhurbaşkanı Hollande açıkladı: Fransa'da olağanüstü hal ilan edildi, sınırlar kapatıldı. Fransa lideri, güvenlik güçlerinin saldırganlara karşı bir operasyon başlattığını da açıkladı. Ardından çok sayıda kişinin rehin alındığı Bataclan konser salonundan patlama sesleri geldi. Polisin buraya bir operasyon başlattı.

Operasyonun bittiğini açıklayan polisin verdiği bilgiye göre salonda 100'e yakın kişi hayatını kaybetti.
Paris'te 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Polisle birlikte askerler de güvenliği sağlamak için sokaklara indi. Saldırıların düzenlendiği 11. Bölge'ye 200 kadar asker konuşlandırıldı. Fakat şu ana kadar yakalanan olmadığı belirtiliyor. Metroların çalışmadığı başkentte halk, sokakta kalanlar için evlerini açtı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.