Header Ads

Rusya: Erdoğan'dan Putin'e telefon gelmedi, petrol kamyonları gece gündüz Türkiye'ye gitti

dha/cha/evrensel

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e telefon gelmediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan France 24 kanalına yaptığı değerlendirmede "Rusya Devlet Başkanı Putin’i aradım, telefona cevap vermedi” demişti. Putin'in 'Türkiye, IŞİD'den petrol alıyor' iddiasını 'iftira' diye nitelendiren Erdoğan'a ise Putin'den yanıt geldi: Terörist bölgelerinden petrol taşıyan kamyonlar gece gündüz Türkiye'ye gitti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus jetinin düşürülmesinin ardından yaşanan süreçte Rus mevkidaşı Vladimir Putin'i aradığını fakat kendisinin telefona çıkmadığını söyledi.

France 24'e konuşan Erdoğan, Putin'in bu süreçte ne düşündüğünü merak ettiğini belirtti. Uçağın düşürülmesini ise "Sadece hava sahamızı koruduk. Bu, savaş sebebi olmaz." ifadeleriyle savundu.

Putin'in 'Türkiye, IŞİD'den petrol alıyor' iddiasını 'iftira' diye nitelendiren Erdoğan, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'ne taşlı-yumurtalı saldırıya Rus polisinin müdahale etmemesinin ise kendilerini üzdüğünü kaydetti.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e telefon gelmediğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande IŞİD’le mücadele toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Rusya'nın Suriye'de operasyonlarının etkili olduğunu belirten Putin, Fransa ile görüşmelerin yapıcı geçtiğini, Fransa ile yapılacak iş birliğinin uluslararası koalisyonu ileriye taşıyacağını söyledi. İki ülkenin Suriye'de istihbarat paylaşımı yapma kararı aldığını belirten Rus lider, "Kim terörizme çifte standart uyguluyorsa, kim suça bulaştıysa ateşle oynuyordur" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Esad için "Suriye'nin geleceğinde yeri yoktur" derken Putin ise "Esad'ın akıbetine Suriye halkı karar vermelidir" ifadesini kullandı. Putin, Suriye ordusu ve Beşar Esad'ın terörle mücadelenin doğal müttefikleri olduğunu açıkladı. Fransa ve Rusya'nın IŞİD'e karşı saldırıları yoğunlaştırma kararı aldığını belirten Hollande ise "Rusya ile IŞİD haricinde diğer gruplar hedef alınmayacağı konusunda anlaşılmıştır" dedi.

Putin'in düşürülen Rus uçağına dair açıklamaları ise şöyle: "Türkiye'den birtakım açıklamalar geldi. Rusya ve Suriye güçleri Rus jetinin düşürüldüğü bölgede operasyonları yoğunlaştıracak. Müttefik gördüğümüz ülke tarafından uçağımız düşürüldü bunun sonucunda bir pilotumuz öldürüldü bu yüzden s-400 gibi modern bir sistemi kullanmak durumunda kaldık. Ve eğer bu önlemleri artırmamız gerekirse tereddüt etmeyiz."

"Bizim pilotumuz öldüğü gibi birtakım durumlar yaşandı. Bu da bizim için kabul edilebilir bir durum değil. Biz de buna göre hareket ediyoruz" diyen Putin, Fransa ile görüşmelerinde petrol sahalarından petrol taşıyan kamyonların gündeme geldiğini belirterek "Suriye'de teröristlerin olduğu bölgelerden endüstriyel düzeyde ve miktarda petrol alındı. Bu kamyonlar bu bölgelerden alınıp gece gündüz Türkiye’ye gitti. Yani bu konuda Türkiye’nin haberinin olmadığını mı düşünelim? Teröristlerden petrol alınmasını yasaklayan bir karar var. Hem Paris'teki saldırıları hem de Rus uçağının düşürülmesi olayını yaşadık bütün bunlar göz önüne alındığında… Siyasi liderliğe bakarsak eğer böyle bir şey yaşandıysa bunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Bizim hiç şüphemiz yok. Araçların bu bölgelerden gittiğini görüyoruz. Bu Türk halkının karar vereceği bir şey. Biz müdahale etmedik müdahale etmeyi de düşünmüyoruz. Özellikle son birkaç yıl içinde yaşadığımız ilişkiler çok önemliydi. İlişkilerin bu hale gelmesi de bizim için üzücü." ifadelerini kullandı.

'IŞİD İLE MÜCADELEYE YOĞUNLAŞILMALIDIR'

Hollande ise "Koalisyonla birlikte de bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Daha önce operasyon bilgilerimizi paylaştık Türkiye de bu bilgilere sahip. Bütün bu bilgiler bölgede faaliyet gösterenlerle paylaşılıyor. Sayın Erdoğan ve sayın Putin'le de görüştüm. Benzer olayların tekrarlanmması için böyle bir riskten kaçınılması gerekmektedir: IŞİD'le mücadeleye yoğunlaşılmalıdır. Bu tür olayların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması gerekir" ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.