Header Ads

Seçim nedeniyle ertelenen HDP olağan kongresi 17 Ocak'ta yapılacak

evrensel/başka haber

HDP'nin seçimler nedeniyle ertelenen olağan kongresinin tarihi belirlendi. 17 Ocak'ta kongreye gidecek olan HDP'nin kongresi öncesinde 26-27 Aralık tarihlerinde merkezi konferansları gerçekleştirilecek.

1 Kasım seçimlerinin sonuçlarını değerlendirmek üzere hafta sonu İl Eş Başkanları, PM ve MYK'sini toplayan HDP, seçim sonrası yol haritasını da belirlemiş oldu.

Toplantılarda AKP'nin kendisine zafer atfedip muhalefeti de başarısızlık üzerinden teslim almaya yönelik yaklaşımlarına dikkat çekildi. HDP açısından sonuna kadar özeleştiri mekanizmalarının işletilmesi ama buna karşı hükümetin kendilerine dayattığı politikalara teslim olunmaması görüşünün öne çıktığı toplantılarda, saldırılara karşı örgütsel atılımla cevap verilmesi isteği ön plana çıktı.

Çıkarılan planlamaya göre 26-27 Aralık tarihlerinde merkezi konferansların yapılması yönünde karar verildi. Bu toplantılardan ve konferanslardan sonra da 17 Ocak tarihinde HDP'nin merkezi kongresi yapılacak.

HDP, 22 Kasım'da yapılması beklenen yemin töreninden bir gün önce grup toplantısını gerçekleştirecek. Toplantıda hem HDP meclis yönetimi belirlenecek hem de HDP'nin Meclis'teki çalışmaları netleştirilecek

HDP, Halkların Demokratik Kongresi'nin (HDK) 27 Ekim 2013'te yaptığı kongrede kuruluşunu ilan etmiş, Eşbaşkanlığa Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü seçilmişti.

22 Haziran 2014'te yapılan birinci kongrede ise Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş Eşbaşkanlığı devralmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.