Header Ads

Tahir Elçi: Hukuk ve insan hakları mücadelesiyle geçen bir ömür..


Diyarbakır Barosu Başkanı olarak görev yapan Tahir Elçi, 1966 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Cizre’de tamamladı.

Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Elçi, 1992 yılından beridir Diyarbakır'da serbest avukatlık yapıyordu.

 1998-2006 arası Diyarbakır Barosu’nda yönetici olarak görev yapan Elçi, Diyarbakır Barosu Başkanlığı'nın yanı sıra Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyeliğini de yürütüyordu.

2 çocuk babası olan Elçi'ye, seçimlerden önce CNN Türk'te katıldığı programda "PKK, terör örgütü değildir" dediği için dava açılmıştı.

PKK’ye sivil yaşam alanlarında çatışmaya girmemesi ve bu tür silahlar kullanması çağrısı yapan Elçi, güvenlik güçlerine de sivil yaşam alanlarındaki operayonlarda can kaybı yaşanmması için daha dikkatli davranılması çağrısı yapmıştı.

Elçi, “Hukukçu ve insan hakları savunucusu olarak, bizim tavrımız nettir. Örgütün bu tür sivil yaşam alanlarında çatışmaya girmemesi ve mayın ve roket gibi ağır silahları kullanması gerektiğini düşünüyorum. Güvenlik güçleri de operasyonlarda, özellikle sivillerin yaşadığı alanlardaki operasyonlarda daha özenli olmalı, dikkatli planlama yaparak sivil can kayıplarının önüne geçmeli. Örneğin Cizre’deki operasyonlarda güvenlik güçlerinin de ağır silahlar kullandığını gördük. Taraflar çatışma anlayışlarını değiştirmezlerme maalesef daha çok sivil can kayıpları yaşanacak” diye konuşmuştu.

Elçi, vurulmadan dakikalar önce yaptığı basın açıklamasında şöyle demişti: “Bu tarihi bölgede; birçok medeniyete beşiklik etmiş, evsahipliği yapmış bu kadim bölgede; insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun, diyoruz.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.