Header Ads

Türkan Elçi: Faili meçhullere bir ömür adadın. Kaldı mı senin gibi kınalı güvercinler?

cha/jinha

Diyarbakır Barosu'nun, merkez Sur ilçesinde basın açıklaması yaptığı sırada katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için Koşuyolu Parkı’ndaki İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Anıtı önünde tören düzenlendi. Binlerce seveninin omzunda getirilen Elçi için vatandaşlar gözyaşı döktü.

Burada konuşma yapan Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, “Tahir’i faili meçhuller ordusu karşılayacak. Yüce insan, seni tanıtmaya ne hacet. Seni bütün faili meçhuller, bütün alem tanır. Senin bize bir ömür hakkın geçti. Ona, ‘Biz seni buradan izledik, faili meçhullere bir ömür adadın’ diyecekler ona. Soracaklar ona, ‘Tahir Elçi sen geldin, kaldı mı senin gibi kınalı güvercinler?' Tahir Elçi’nin o zaman, ‘geldiğim yerde hepi topu bir avuç güvercin vardı. Kartallar, şahinler, leş kargaları kol geziyordu’ diyecek onlara. Seni kim savunacak dediklerinde, ‘arkamda eşim var’ diyecek.” ifadelerini kullandı.

Bir televizyon kanalındaki sözlerinden dolayı Bakırköy Adliyesi’nde açılan davayı hatırlatan Türkan Elçi, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün yurt dışına çıkış yasağın kalktı. Artık özgürsün. Hakkında açılan davanın duruşması da çok ileri bir tarihe ertelenmiş olsa da hakkını savunmak için hazır bulunacağım. Bütün faili meçhuller onu bağrına basacak. Ensesinden vurulmuş, ağzından zeytin dalı düşürülmüş bir halde 4 ayaklı minarenin en tepesine konacaksın. Tarih anlayacak seni. Kirli medya, tehdidin kol gezdiği sosyal medya, televizyonlar, hedef gösterdiğiniz gazeteler, hoşça kalın. Geçirildiğin işkence tezgahları hoşça kalın.”

Koşuyolu Parkı'ndaki törenin ardından omuzlarda taşınarak cenaze aracına götürülen Elçi, Turgut Özal Bulvarı'ndan Batı Kent kavşağına getirildi. Bu sırada Çevik Kuvvet ve zırhlı araçlarla kavşakta duran emniyet güçleriyle cenaze için yürüyenler arasında tartışma çıkmaması için el ele tutuşan bir grup Diyarbakırlı set oluşturdu. Herhangi bir gerginlik yaşanmadan cenaze mezarlığa götürüldü.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.