Header Ads

162 Suriyeli mülteci Kanada'ya ulaştı, havalimanında Başbakan Trudeau karşıladı

Sputniknews foto: reuters

Toplamda 25 bin mülteciyi Şubat sonuna kadar ülkeye getirme sözü veren Kanada, ilk Suriyeli mülteci kafilesine merhaba dedi. Havalimanında mültecileri karşılayan Başbakan Trudeau, "Zor şartlardan kaçan insanlara kalbimizi nasıl açtığımızı göstereceğiz" deyip Kanadalılık vurgusu yaprı.

Suriyeli mültecileri Kanada'ya taşıyan ilk uçak, ülkenin en büyük şehri olan Toronto’ya indi. Lübnan ve Ürdün'deki kamplardan yola çıkarılarak Almanya üzerinden Kanada’ya getirilen 162 mülteciyi, Başbakan Justin Trudeau karşıladı.

Mülteciler gelmeden kısa süre önce havalimanı çalışanları ve gönüllülerle vakit geçiren Trudeau, “Bugünü hepimiz hatırlayacağız. Harika bir gece. Kanada’nın bir uçak dolusu yeni Kanadalıyla alakalı olduğunu göstermekle kalmayacağız, aynı zamanda oldukça zor koşullardan kaçan insanlara kalbimizi nasıl açtığımızı anlatacağız”  dedi.

Askeri uçakla ülkeye getirilecek ve yaklaşık 140 kişiden oluşan ikinci kafile yarın Montreal’a inecek.
Suriyeliler, ancak gerekli belgeler düzenlendikten sonra kalacakları şehirlere gidecek. Havaalanında işlemleri geç bitenler, dinlenmek üzere şehirdeki otellere gönderilecek.

Kanada, yıl sonuna kadar 10 bin mülteci kabul edeceğini, Şubat 2016 sonuna kadar da bu sayının 25 bini bulacağını açıklamıştı.

Kriz zamanlarında kapılarını mültecilere açmaktan geri durmayan Kanada, 1990’ların sonunda Kosova’dan 5 bin, 1972’de Uganda’dan en az 5 bin, 1970-1980 arasında da Vietnam’dan 60 bin sığınmacıyı ülkeye kabul etmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.