Header Ads

Af Örgütü'nden 'IŞİD'in silahlandırılması' raporunu sansürleyen Anadolu Ajansı'na tepki


sputnik/aa/twitter

Uluslararası Af Örgütü, ‘IŞİD’e gönderilen silahlar hakkında’ hazırladığı raporu haberleştirirken, bazı bölümleri ‘makaslayan’ Anadolu Ajansı’na tepki gösterdi.

Uluslararası Af Örgütü’nün ‘Stok alımı: IŞİD’in silahlanması‘ isimli raporunu haberleştiren Anadolu Ajansı, ‘silahların büyük bölümünün Rus ve ABD yapımı’ olduğuna ilişkin bilgileri öne çıkarmıştı.

Haberi, ‘DAEŞ'in silahlarının çoğu ABD ve Rus yapımı’ başlığı ile abonelerine duyuran Anadolu Ajansı, metinde “Raporda, DAEŞ'in kullandığı silah ve mühimmatın en az 25 farklı ülke menşeli olduğu, ancak bu cephanenin büyük bir kısmının, Irak ordusundan yağmalanan ABD, Rusya ve eski Sovyet devletleri menşeli silahlardan oluştuğunun belgelendiği kaydedildi” ifadelerine yer vermişti.

Raporda yer alan ve Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmalarına neden olan ‘MİT TIR’larında silah taşındığı’ iddiaları ise Anadolu Ajansı’nın haberinde kendine yer bulamadı.

Af Örgütü’nün Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Anadolu Ajansı’na ‘Raporumuzda, MİT TIR’larının silah taşıdığını da belirtiyoruz’ diyerek tepki gösterdi.

Daha sonra bir düzeltme yayınlayarak tweet'ini silen Gardner, raporda MİT TIR'larına ilişkin iddialara değil Cumhuriyet'in haberine yer verildiğini belirtti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.