Header Ads

Ankara Katliamı'nın yazışmaları ortaya çıktı: IŞİD şeyhinden saldırı için izin istemişler


103 kişinin hayatını kaybettiği Ankara katliamından 4 gün önce saldırının planlayıcısı Yunus Durmaz'ın, IŞİD Şeyhi İlhami Balı'dan saldırı için izin istediği ortaya çıktı.

Ankara saldırısının ardından IŞİD hücrelerinde ele geçirilen belgelerin çözümü tamamlandı.

NTV'den Gökhan Gerçek'in haberine göre, saldırının talimatı İlhami Balı tarafından 6 Ekim'de, yani saldırıdan sadece 4 gün önce verildi.

Durmaz, "Acil izin bekleyen ameller" başlığı altındaki yazışmada çok sayıda talep ve eylem planını Şeyh'le paylaştıktan sonra "Ankara mitingi için izin istedik. Bu en acil olanıydı. Bugünle beraber 4 gün kaldı. Buraya Türk kardeşi şehadet ettirmeye göndereceğiz" diyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma dosyasında yer alan örgüt yazışmalarında 15 Kasım'da Antalya'da yapılan G-20 Zirvesi'ni dönük eylem planların da olduğu iddia edildi.

Başsavcılıkça deşifre edilerek önlenen saldırı iddiasının planına göre "IŞİD militanları gece eğlencelerinin yapıldığı 5 bin kişi kapasiteli balo salonunu hedef alacaktı."

Bu eyleme dönük keşif ve saldırı talimatını veren isim de aynı: IŞİD'in Suriye Şeyhi İlhami Balı.
Yazışmalara göre, Balı, Yunus Durmaz'dan toplantının yapılacağı yere yakın bir eylem noktası bulunmasını ancak Türkler yerine yabancıların ağırlıkta olduğu bir yer olmasını istiyor.

Bir başka yazışmada ise Yunus Durmaz, Şeyh Balı'dan "Amasya 5. Ana Jet Üssü ile Türkiye'de konuşlu Patriot Hava Savunma Sistemleri'ne dönük eylem için" izin istiyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.