Header Ads

Anonymous, Türkiye'ye çok geniş kapsamlı bir siber saldırı düzenledi

sputniknews

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous Türkiye'de bankalar, kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere çok geniş kapsamlı bir siber saldırı düzenledi.

Dünyaca ünlü hackler grubu Anonymous dün başlattığı siber saldırılara bugün devam etti. Türkiye'yi hedef alan siber saldırılar sonucu kamu kurum ve kuruluşları, bankalar ve bu web sitelerine ait mobil uygulamalar etkilendi.

Anonymous grubu YouTube'dan bu saldırıları yapacağını belirtmişti.

Türkiye'nin DNS'lerine, bankaların web sitelerine, kamu kurum veya kuruluşlara ait web sitelerine ve mobil uygulamalara saldırılara devam edeceğini duyurmuştu.

ODTÜ'DEN YANIT

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, 14 Aralık'ta başlayan siber saldırılara ilişkin, "Uluslararası literatüre geçecek düzeyde bir siber saldırı yaşandı. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Alan Adı Yönetimi sistemi, saldırı öncesinde ve saldırı sırasında uluslararası güvenlik standartları ne gerektiriyorsa, gerekli önlem ve işlemlerin hepsini fazlasıyla yerine getirdi" dedi.

Acar, ‘.tr' üst düzey alan adı ve onun altında yer alan ikinci seviye alan adlarının yönetimi ve koordinasyonunun 1992 yılından beri ODTÜ tarafından sürdürüldüğünü hatırlattı.

‘.tr' uzantılı Alan Adları Yönetimi'nde yetki paylaşımı ve denetim sağlamak adına, 2000'de Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kuruluna bağlı olarak çalışan, sektör temsilcilerinin yer aldığı ‘DNS Çalışma Grubu'nun oluşturulduğunu ifade eden Acar, bu bağlamda 2000'den bu yana politika ve kuralları belirleme işlevini DNS Çalışma Grubunun, tahsis işlevini ise ODTÜ'nün yerine getirdiğini anlattı.

Prof. Dr. Acar, ODTÜ'nün ‘.tr' uzantılı internet adreslerinin tahsisinde yetkili olmasına ilişkin şunları söyledi:

"Bizim 15 yıl önce önemini vurgulayarak altyapısını oluşturduğumuz 'güçler ayrılığı' ve 'çok paydaşlı yönetim' modelinin ne denli önemli olduğu, uluslararası çevrelerde son 4-5 yıldır konuşulur oldu. ODTÜ, '.tr' uzantılı internet adreslerinin tahsisine ilişkin yetkisini, uluslararası anlaşma kapsamında kullanıyor. İnternet tahsisi üzerine çalışan ICANN ve IANA adlı kuruluşların verdiği ve denetlediği yetki bu. Bu hizmeti veren bir kurumun altyapısında veya işleyişinde bir aksama olması halinde ICANN ve IANA zaten otomatik olarak devreye giriyor. Güvenlik konusunda da uluslararası standartlar ne gerektiriyorsa onun üzerindeyiz."

DDoS SALDIRISI

Anonymous grubunun web siteler üzerinde yapmış olduğu bir hackleme değil, yanlızca erişimin yavaşlatılarak hizmet veremeyecek duruma getirmek. Bunun yapılmasının birçok yolu var ancak en çok bilinen tabiriyle bu saldırılara DDoS saldırılar deniyor.

DDoS saldırı, bir web sitesini ele geçirmek için yapılmış bir saldırı değildir. Bu genelde zombi haline getirilmiş bilgisayarlarla aynı anda bir web sitesine veya uygulamaya giriş yapmakla yapılır. Anlık yoğunluğu taşıyamayan bu web sitesi veya uygulama kısa süreli de olsa hizmet veremeyecek duruma gelmiş olur.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.