Header Ads

Artvin Cerattepe'de altın madenine direnen 3 kişiye dava açıldı

İleri Haber

Artvin Cerattepe’de Cengiz İnşaat tarafından çıkarılmak istenen altın madenine karşı direnen 3 Artvinliye suçu bildirmeme ile iş ve çalışma hürriyetini ihlal ettikleri öne sürülerek dava açıldı.

Artvin Cumhuriyet Savcısı Hakan Baran Yılmaz tarafından hazırlanan iddianamede 29 Haziran’da sabah saat 06.00 saatlerinde şüpheli Bahattin Altuntaş’ın kullanmış olduğu 08 DH 777 plakalı beyaz renkte Honda aracı ile 06 ET 2608 vinç kamyonunun önünü kestiği aracından inerek vincin anahtarını aldığı ve bu suretle aracın hareketin engellediği olay tanığı Süleyman Alkan’ın ‘Kontak anahtarını alan Bahattin’e uyarıda bulunduğunu bunun üzerine şüpheli Bahattin’in anahtarı tekrar yerine koyduğunu’ ifade ettiği kaydedildi.  Altuntaş’ın bu eylemi yaptığı konusunda şüphe bulunmadığı şüphelinin yolun kapatıldığı mevkide bulunduğu eylemlerinin ani gelişmediği iş ve çalışma özgürlüğümü engellemek için orada bulunuduğunu bildiği ve bu nedenlerle şüphelinin üzerine atılı iş ve çalışma hürtiyetini ihlal ettiği öne sürüldü.

Diğer iki şüpheli Ufuk Ökdem ve Serkan Yerlikya’nın ise 06 ET 2608 plakalı Hiyap iş makinasına park halindeyken yakılmak suretiyle zarar verilmesi olayına ilişkin bilgi sahibi olarak ifadelerine başvurulması esnasında bahse konu aracı yanarken gördüklerini ancak hiçbir bildirimde bulunmadıklarını beyan etmeleri üzerine suçu bildirmeme nedeniyle şüpheli sıfatıyla ifadelerine başvurulmuş ve düşüncesizlikleri nedeniyle bir bildirimde bulunmadıklarını ifade ettikleri kaydedildi. İşlenmiş olmakla birlikte sebebiyet verdiği neticelerin sınırlandırılması imkanı olan bir suçu ilgili makamlara bildirmemeleri nedeniyle şüphelelerin üzerlerine atılı suçu işledikleri öne sürüldü.

Savcı Yılmaz,  Altuntaş’ın TCK’nın 117/1. fırkasına göre “Cebir veya tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla, iş ve çalışma hürriyetini ihlal ettiğini belirterek altı aydan iki yıla kadar hapis cezası talep etti. İddianamede Ufuk Ökdem ve Serkan Yerlikaya’nın da TCK’nın 278/2 fırkasına göre “İşlenmiş olmakla birlikte, sebebiyet verdiği neticelerin sınırlandırılması halen mümkün bulunan bir suçu yetkili makamlara bildirmedikleri iddia edilerek bir yıl hapis cezası istendi.

İlk duruşma 18 Mart 2016 tarihinde görülecek. Cerattepe’de Cengiz İnşaat tarafından çıkarılmak istenen altın madenine karşı nöbet devam ediyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.