Header Ads

Aziz Sancar'dan Nobel imzası: 'Yeni şeyler keşfetmek çok çalışma gerektirir'

ajanslar

Nobel ödülüne Kimya dalında layık görülen North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye’nin Suriye krizinde göçmenlere herkesten daha çok yardım ettiğini dile getirdi. Stockholm Kraliyet Bilim Akademisi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Sancar, Türkiye’nin yaptığı yardımlara karşın yeterince itibar görmediğini ifade etti.

2015 yılında Nobel Ödülü’ne Kimya, Fizik, Biyoloji, Tıp, Edebiyat ve Ekonomi dallarında layık görülen bilim insanları basının sorularını yanıtladı. Prof. Dr. Aziz Sancar bir basın mensubunun sorusunu “İnanıyorum ki Türkiye bu konuda yeterince itibar görmedi. Yani, Türkiye göçmen sorunuyla ilgilenmek için inanıyorum ki pek çoklarından daha fazlasını yapıyor.” şeklinde cevapladı.

Bilimsel çalışma yapmak isteyen yeni nesle tavsiyelerde de bulunan Sancar, çok çalışmaları gerektiğini söyledi. Sancar, “Araştırmada ana nokta yeni şeyler keşfetmek. Çok çalışma gerektirir; hüsran gerektirir. Benim bilim yapmak isteyen yeni nesle tavsiyem bir keşif yapmak kişiyi çok tatmin eden bir şey ancak ayrıca söylemeliyim ki çok çalışmayı gerektirir.” ifadesini kullandı.

2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, farklı dallarda ödülü kazanan diğer isimlerle birlikte İsveç’in başkenti Stockholm’deki Nobel Müzesi içinde yer alan kafedeki bir sandalyenin altına imza attı.

Nobel ödülü kazanan kişilerin sandelyelerin altına imza attıkları etkinlik, müzenin açıldığı 2001 senesinden bu yana düzenleniyor. 2015 Nobel Kimya Ödülü’nün ortağı ABD’li Paul Modrich de Sancar’la aynı sandalyeyi imzaladı.

Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'ne ABD'li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte layık görüldü. Sancar daha önce de kanser tedavisinde ödüller almıştı.

Nobel Ödülleri 10 Aralık’ta törenle sahiplerine dağıtılacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.