Header Ads

Beyoğlu'nun en eski dükkanı Kelebek Korse 10 Aralık'ta kapanıyor


Beyoğlu’nun tarihi mekanları, dükkanları zorla kapatılmaya, dönüştürülmeye devam ediyor. Çeşitli yasalar ve uygulamalarla, yerel yönetim-sermaye-siyasi iktidar şeytan üçgeninin oyunlarıyla dönüştürülen Beyoğlu, tarihi, kültürel ve kamusal değerlerini bir bir kaybediyor. Piyasa mekanizmalarının acımasızlığına insafsızca terk edilen mekanların sonuncusu 90 yıllık tarihi olan Kelebek Korse Mağazası.

2012 yılında yürürlüğe giren Borçlar Kanunu’nun 347. maddesinde “10 yılı dolduran kiracıların, gerekçesiz olarak çıkartılması” konusunda, “mal sahiplerine bir hak” tanındı. Bu madde diğer kanun maddelerinden ayrı olarak 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Biz bu maddenin yarattığı mağduriyeti Kelebek Korse ile öğrendik.

Kelebek Korse Mağazası İstiklal Caddesi’nin en eski dükkanı. Tarihi dekoru ile bir simge ve şimdi bu mağaza da kapanıyor. 1920’lerde Terkos Pasajı’nda kurulan Kelebek Korse Mağazası 1936 yılından bugüne İstiklal Caddesi üstünde şu anda bulunduğu yerde idi. Ancak mal sahibinin açtığı davalar ve talep edilen fahiş kira bedeli sonucu haciz tehdidi altında kalan bu işletme 10 Aralık günü kapanıyor. Çünkü Yeni Türkiye’nin Beyoğlu’nda Kelebek Korse gibi bir küçük dükkana, mağazaya yer yok! 6-7 Eylül olaylarında  saldırıya uğramasına rağmen Beyoğlu’nu terk etmeyen bu mağaza Borçlar Kanunu’na direnemiyor ve Beyoğlu’nu terk ediyor.

Beyoğlu’ndaki esnafın mağdur edilmemesi, esnafın yerinde kalması, Beyoğlu’nun tarihinin ve kamusallığının korunması için mücadele eden Beyoğlu Kent Savunması olarak son günlerinde de Kelebek Korse Mağazası’nın yanında olacağız.
Herkesi dayanışmaya çağırıyoruz.

https://www.facebook.com/events/559967597499992/


BEYOĞLU KENT SAVUNMASI
beyoglukentsavunmasi@gmail.com
https://twitter.com/BeyogluKntSvnms
https://www.facebook.com/beyoglukentsavunmasi

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.