Header Ads

CHP, Doğu ve Güneydoğu'daki il ve ilçe başkanlarını topladı: 'İçimiz kan ağlıyor'

anka

CHP’nin Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’ndeki il ve ilçe başkanları, bölgedeki duruma ilişkin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan ilçe başkanları bölgede yaşanan durumu anlatırken duygusal anlar yaşadı. Mardin Nusaybin İlçe Başkanı Sekfan Kartal, 3 aydır kimsenin işine gidemediğini, kepenklerin kapalı olduğunu belirterek, “Vatandaş perişan durumda. Bir sağlık ihtiyacını görebilmesi için jandarmanın, emniyetin eli altında ancak gidebiliyor, gidemediği için hayatını kaybedenler de oldu. Eğitim zaten bitmiş, o bölgenin çocukları eğitimden geri kaldı. Esnafın borcu, senedi var, bunların tamamı ortada kaldı” dedi.

Tüm bu nedenlerle Nusaybin’de hırsızlığın da son safhada olduğunu kaydeden Kartal, “Vatandaş sağa sola saldırıyor, ben hak veriyorum, bu olaylar başladıktan sonra vatandaş ne yapacağını şaşırmış durumda” diye konuştu.

“GENEL MERKEZ BİR AN ÖNCE BÖLGEYE HEYET GÖNDERMELİ”

Genel merkezden beklentilerinin ise bölgeye heyet gönderilmesi olduğunu ifade eden Kartal, “Bir an önce heyetlerin bölgeye gelip bire bir yerinde görmesinde çok büyük fayda var. Şu durumda biz kendimize güvenemiyoruz çünkü can güvenliği bölgede hemen hemen sıfır. Onun için ancak genel merkezden heyetler halinde gelinmesi gerek. Bu çok önemli” dedi.

“CHP’NİN MİLLETİN DERDİNE DERMAN OLMASI LAZIM”

Mardin Derik İlçe Başkanı Mehmet Çaplık ise CHP teşkilatlarının Güneydoğu Anadolu bölgesinde etkinlik sağlayamadığını belirterek, “Teşkilatlar kendilerini sıfırlamış durumda, bu da Genel Merkezin sıkıntısıdır. Bölgede milletvekilimiz olmadığı için, bölgeye gelen, halkın derdini dinleyen insanları aramızda maalesef görmüyoruz” dedi. Çaplık, 7 Haziran ve 1 Kasım olmak üzere iki seçim yaşandığını, CHP’nin Güneydoğu Anadolu bölgesi halkının, mazlum kişilerin yanında olması gerektiğini ifade ederek, “CHP heyetler göndermesi lazım, milletin derdine derman olması lazım. Şu anda bütün Güneydoğu Anadolu Bölgesi insanlarının gözü CHP’nin üzerinde. AKP’nin barbarlığı kimseyi tanımaz oldu, ne valiliği, ne kaymakamı, ne savcıları…”

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI: “İÇİM KAN AĞLIYOR”

Çaplık, Derik’te 7 gün sokağa çıkma yasağı olduğunu anımsatarak, bölgedeki durumu anlattığı sırada ise duygusal anlar yaşadı. Kızından bahsederken gözyaşlarını tutamayan Çaplık, “Benim kızım 16 yaşında. Anadolu lisesine gidiyor, eğitiminden, her konudan uzak kalıyor. Ben şu anda bir CHP başkanı olarak içim kan ağlıyor, o insanlar için. O milleti gören görmüş, göremeyen görmemiş. Şu anda belki 500 bin insan göç etmiş, yeri yurdu yok, evleri yok. Şu anda bütün çocuklar perişan, herkes sefalet…” diye konuştu.

Türkiye’nin 35 yıldan beri terörle mücadele ettiğini ifade eden Çaplık, “Hepimiz teröre karşıyız, bu teröre, o şiddete destek veren insan zaten insan olmaz ama benim evimin 20 metre ötesinde çatışma var, akşamüstü partiden eve gidiyorum, bombalar patlıyor. Bir saatin içinde hendekler kazılmış, bir ilçenin 7 mahallesinde boydan boya duvar örülmesi, bu kadar mayın yerleştirilmesi… Bu devletin istihbaratı, polis, askeri neredeydi. Bir saatin içinde o abluka nasıl alındı?” dedi.

İlçedeki durumu belgeleyen fotoğraflar çekip getirdiğini de söyleyen Çaplık, “Evin içine roketatar atılıyor, mahsur kalmış vatandaş, ‘orası teröristlerin kampı’ deniliyor. Adamın hanımı kalçasından kurşun yiyor, oğlu beyaz bayrakla dışarı çıkıp kaymakama, valiye telefon açıyor, cevap verilemiyor. Bu milletin hali ne olacak?” diye sordu.

“SURİYE’DEN BETER OLDUK, KAÇACAK YERİMİZ DE YOK”

CHP’nin bölgeye mutlaka heyetler göndermesi gerektiğini vurgulayan Çaplık, “Şu an Suriye diyoruz, biz Suriye’den beter olduk. Suriyeliler kaçıp bize geldiler, biz kime gideceğiz. Bizim kaçacak bir yerimiz yok. AKP diyor ki, ‘ya hepinizi imha ederim, ya da kimse sesini çıkarmayacak.’ Artık biz de şaşırmışız, ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi. Çaplık, toplantıya bazı ilçe başkanlarının ise gelme imkanlarının olmadığını belirtti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.