Header Ads

Diyarbakır'da sokağa çıkma yasağı protestosu: 2 kişi hayatını kaybetti

sputnik/dha

Diyarbakır'da, HDP'nin Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağını protesto etmek için düzenleyeceği yürüyüşe izin verilmedi. Merkez Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallesi 202'nci Sokak'ta çıkan olaylarda silahla vurulan 2 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı. Polis, ateşli silah kurşunu isabet etmesi sonucu ölen 2 kişinin kimliğini belirlemek için soruşturmasını sürdürüyor.

Diyarbakır'da sokağa çıkma yasağı bulunan merkez Sur ilçesinde "hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için" operasyonlar devam ederken, HDP, sokağa çıkma yasağını protesto etmek için bugün saat 12.00'de kentte yürüyüş yapacağını duyurdu.

Diyarbakır Valiliği de yürüyüşün "kanunsuz" olduğunu açıklayarak, kanunsuz yürüyüşe halkın itibar etmemesini istedi.

Kente bugün esnaflar kepenk açmazken, belediye otobüsleri ile şehiriçi taşımacılık yapan minibüslerin büyük bölümü sefere çıkmadı.

Çöplerin de toplanmadığı Diyarbakır'da öğrencilerin büyük bölümü de okullara gitmedi. Merkez Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde okula gitme oranının yüzde 20 civarında olduğu belirtildi.

HAVAYA ATEŞ AÇILDI

HDP'liler yürüyüş için merkez Yenişehir İlçesi Esma Ocak Parkı'nda toplanmaya başladığı sırada, Yenişehir İlçesi'nin Ekinciler Caddesi üzerine çıkan ve aralarında yüzlerinin maske ile kapalı olduğu gruplar caddeyi barikatlarla kapatmak istedi.

Zırhlı araçlar ve TOMA'lar ile cadde üzerine gelen polis, yol kapatan göstericileri havaya ateş açarak, gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti.

Cadde üzerinde olaylar devam ederken, polis geniş önlemler aldı.

​Bu arada HDP'lilerin toplanmaya çağırdığı Esma Ocak parkı çevresinde zırhlı araçlarla önlem alan polis ekipleri, bölgeye cadde ve ara sokaklardan gelen grupları gaz bombası ve basınçlı suyla dağıtmaya başladı.

Diyarbakır'ın başta Yenişehir olmak üzere Bağlar İlçesi'nde de göstericiler ile polis arasındaki olaylar devam ediyor.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Diyarbakır'da bugün çıkan olaylarla ilgili, "Demokratik gösteri hakkını kullanmak isteyen partili arkadaşlarımıza gaz bombaları, tazyikli su ve sonrasında gerçek mermilerle müdahale başladı" dedi.

Baluken, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, sokağa çıkma yasaklarıyla herhangi bir sonuç alınamayacağını, sorunun diyalog ve müzakere yöntemleriyle masada çözülebileceğini vurguladı. Baluken, "Diyarbakır sokaklarında halka karşı savaş açmış bir devlet konsepti olduğunu" belirterek, sokağa çıkma yasaklarının hukuksuz olduğunu ifade etti.

Baluken, şöyle devam etti:

"Sokağa çıkan her yurttaş polisin öldürücü müdahalesine maruz kalıyor. Az önce Diyarbakır'da milletvekili arkadaşlarımızı aradığımızda, polisin saldırısı altında olduklarından telefonlarına yanıt veremediler. Demokratik gösteri hakkını kullanmak isteyen partili arkadaşlarımıza gaz bombaları, tazyikli su ve sonrasında gerçek mermilerle müdahale başladı. Sur'daki abluka 14 gününü doldurdu. Genelde 53 defa sokağa çıkma yasakları uygulandı."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.