Header Ads

Esad, İspanya’nın resmi haber ajansı EFE’ye röportaj verdi: IŞİD'in yaşam damarı Türkiye

Sputniknews foto: EFE

İspanya’nın resmi haber ajansı EFE’ye röportaj veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, teröristlerin çalıntı petrolü ucuz fiyata Türkiye’ye, Türkiye’nin de bu ucuz petrolü dünyaya sattığını belirtti. IŞİD’in yaşam damarının Türkiye olduğunu vurgulayan Esad, kimsenin bu gerçeği inkar etmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

IŞİD’ten petrol satın alan ve IŞİD’in arkasında duran devletlere ilişkin soruyu yanıtlayan Esad, Rusya Savunma Bakanlığı’nın geçen hafta Suriye’den çalıntı petrolü Türkiye’ye taşıyan tankerlere ilişkin görüntüler yayınladığına dikkat çekti.

Suriye petrolünün büyük bölümünün Suriye’nin Türkiye ve Irak’a yakın kuzey bölgesinde olduğunu ifade eden Esad, teröristlerin çaldıkları bu petrolü Irak’a yada bölgeden uzak olan Ürdün veya Lübnan’a taşımalarının mümkün olmadığını söyledi.

‘HALKA KARŞI SİLAH KULLANAN HERKES TERÖRİST’

New York’ta düzenlenmesi planlanan yeni Suriye görüşmeleri öncesinde, Suriye’deki mevcut terör örgütlerine ilişkin ortak liste konusunda anlaşma sağlandığını söyleyen Esad, Suriye’nin devlete ve halka karşı silah kullanan herkesi terörist olarak gördüklerini vurguladı.

IŞİD ve Nusra Cephesi gibi örgütlerin temel olarak Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye tarafından desteklendiklerini belirten Esad; bölge ve tüm dünya halklarını tehdit eden IŞİD’in vahşetlerinden bu ülkelerin sorumlu olduğunu belirtti.

‘RUSYA AVRUPA’YI DA KORUYOR’

Esad, Rusya’nın Suriye’de terör örgütlerine karşı düzenlediği hava operasyonunu ‘Avrupa’yı koruma eylemi’ olarak değerlendirirken, Rusya lideri Vladimir Putin'in askeri destek sağlama hamlesi karşılığında Suriye'den hiçbir şey istemediğini belirtti.

Beşar Esad, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’ye terörle mücadelede askeri destek sağlanması karşılığında sizden ne istedi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Hiçbir şey istemedi, çünkü bu bir ticaret değil. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler ortak çıkarlar üzerine kurulu. Burada asıl sorulması gereken şey ‘Rusya ve Suriye’nin ortak çıkarları nelerdir?’ olmalı.  Rusya- Suriye’de terörün artmasıyla mı ilgileniyor?  Suriye’nin çöküşü ve anarşinin hakim gelmesiyle mi ilgileniyor? Hayır. Moskova, Suriye, Irak ve tüm bölgenin istikrara kavuşmasını istiyor.”

Suriye’nin Rusya ve Avrupa’dan çok uzak bir bölgede bulunmadığını vurgulayan Esad, “Bu bağlamda Rusya’nın Suriye’deki faaliyetleri, Avrupa’yı da koruyan bir eylem niteliği taşıyor. Ayrıca Avrupa’da gerçekleşen son terör eylemleri, Suriye’de yaşananların Avrupa kıtasını da etkilediğini kanıtlıyor” ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.