Header Ads

Fazıl Say ve Soner Yalçın, Silivri Cezaevi önünde nöbet tuttu

cha

Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için Silivri Cezaevi önünde başlatılan umut nöbetine, piyanist ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Fazıl Say ile Sözcü gazetesi yazarı Soner Yalçın devam etti. Basına açıklamalarda bulunan Fazıl Say, gazetecilerin tutuklanarak yargılanmasının Türkiye için utanç bir durum olduğunu söyledi.

MİT TIR'ları haberlerinden dolayı cezaevinde bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül ve tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için Silivri'de başlatılan 'umut' nöbetini piyanist Fazıl Say ve gazeteci Soner Yalçın devraldı.

“Dündar ve Erdem Gül yalnız değildir. Biz burada gerçekleri temsil etmek için dünya adına, Türkiye adına Türk insanı adına buradayız.” diyen Say, “Bu insanların yargılanması Türkiye için utanç bir durumdur. Bütün dünyanın gözü önünde yapılması tutuklu yargılanmaları kötüdür. Biz dayanışma için buradayız. Basın özgürlüğü, haber özgürlüğü için ve yaptıkları haberde doğru haberdi. Bunu bütün dünya biliyor. Yapanlar da biliyor işin ilginci. Dündar ve Erdem Gül yalnız değildir. Benim iyi dostlarımdır. Hapse girmeden birkaç gün önce beraberdik. Can Dündar’la 15-20 yıldır çok iyi bir dostluğum var. Kendisi gerçek bir aydındır; iyi bir gazetecidir. Biz burada gerçekleri temsil etmek için dünya adına, Türkiye adına Türk insanı adına buradayız. Bütün bunların sonuçları da şöyle oluyor, dünyada ve Türkiye’de. Türk insanına zorluklar çıkarılıyor. Pasaport kontrollerinde işlemler zorlaştırılıyor. Avrupa yaşayan insanlarımızın gördükleri muamele, içinde bulundukları koşullar iyice zorlaşıyor. Bütün bunlar yansıyor zaten, bunu yapmamak lazım. Dolayısıyla biz 21. yüzyıldayız ve bir demokrasi içerisinde doğrularla demokrasiyle hareket etmemiz lazım. Bunun dışındaki her şey ters tepiyor.” diye konuştu.

Açıklama yapmayan Soner Yalçın ise Fazıl Say’ın söylediklerine katıldığını belirtti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.