Header Ads

Gezi'nin yıldönümünde İzmir'de gözaltına alınan 63 kişiye yapılan işkencenin görüntüleri ortaya çıktı

Hakan Dirik/Cumhuriyet 

Geçen yıl İzmir’de Gezi’nin 1. yıldönümüne katıldıkları için gözaltına alınanlara Kantar Polis Karakolu’nda yapılan işkencenin görüntüleri çıktı.

İzmir'de, geçen yıl, Gezi olaylarının yıldönümüne katıldıkları için yargılanan 63 kişinin, gözaltına alındığı Kantar Polis Karakolu'nda işkence gördüğü ortaya çıktı.

Karakolun güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde sivil ve üniformalı polisler, gözaltına aldıkları gençleri, elleri arkada birleşik vaziyette yüzükoyun yere yatırarak “balık istifi” diziyor. Bunu yaparken de gençleri darp etmekten geri durmuyor. Tekme, tokat, jop, yumruk kullanan polis, bazı göstericilerin de kafasından tutup, betona vuruyor. Kimisini de yaka paça kaldırıp yere atıyor. Polislerin güvenlik kamerası kayıtta olmasına karşın hiç çekinmediği görülüyor. Hatta, sivil giyimli bir polis, dayak atmaktan usandığı göstericinin “kafasına” oturarak “dinleniyor”. Gözaltı ve dayak işlemi bittiğinde, polislerden biri, kova ve paspas getirerek yerlerdeki kanları temizliyor.

İŞKENCE GÖRENLER YARGILANIYOR

Ancak adalet mekanizması, işkence yapanları değil, işkenceye maruz kalanları yargılıyor. Görüntülerde işkenceye uğradığı görülenlerden 63 kişi hakkında İzmir 40. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sanıklar, kolluk gücüne mukavemet, gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet ve mala zarar verme suçlamalarıyla yargılanıyor.


Davayı takip eden Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlardan Oktay Uysal ve Dinçer Çalım, görüntülerde Kantar Karakolu'nda işkencenin belgelendiğini belirterek, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

İzmir Cumhuriyet Savcılığı ile Emniyet Müdürlüğü'nü göreve çağıran avukatlar, “Polis karakoluna ait kamera görüntüleri, işkenceyi belgelemektedir. Bu görüntüler sanki günümüze değil de 12 Eylül dönemine, hatta Guantanamo'ya ait gibi. Karakolda işkence görenler, yaşadıklarını ifadelerinde de dile getirmiş, şikayetçi olmuş, ancak etkili bir soruşturma yürütülüp bugüne kadar dava açılmamıştır. Oysa işkence görenler yargılanmaktadır” dedi.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.