Header Ads

Hasan Cemal ve Tuğçe Tatari'nin kitaplarına toplatma kararı

Canan Coşkun/Cumhuriyet 
foto-kolaj: agos

Gazeteci Hasan Cemal'in 'Delila Bir genç kadın gerillanın dağ günlükleri' kitabı ile gazeteci Tuğçe Tatari'nin 'Anneanne ben aslında Diyarbakır'a değildim' kitaplarına toplatma kararı verildi. Gazeteci Ahmet Şık ise 4 bir TL manevi tazminat cezasına çarptırıldı.

11 Ekim 2015 tarihinde Gaziantep, Balıkesir, Hatay ve Siirt'teki eşzamanlı operasyonda 21 kişi hakkında KCK, YDG-H ve YPG üyeliği iddiasıyla yakalama kararı verdi.

Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı üzerine gözaltına alınan Haşim V.'nin üzerinde 'PKK/KCK terör örgütünün görüşleri doğrultusunda yayın yaptığı ve suç unsuru taşıdığı değerlendirilen' şeklinde tanımlanan aralarında Hasan Cemal'in 'Delila Bir genç kadın gerillanın dağ günlükleri' ile 'Çözüm sürecinde Kürdistan günlükleri' kitaplarının da olduğu çok sayıda kitap ele geçirildi.

Gözaltına alınan Ömer T.'nin üzerinde ise Tuğçe Tatari'nin 'Anneanne, ben aslında Diyarbakır'da değildim' isimli kitabının ele geçirildi. Ancak kitabın ismi tutanağa 'Anneanne, ben aslında Diyarbakır'da değilim' şeklinde yanlış geçirildi.

Hakimlik, Basın Kanunu'nun 25. ve Anayasa'nın 28. maddesi gereği kitaplar hakkında toplatma kararı verdi.

Tatari'nin avukatı Aslı Kazan Gilmore, "Yaklaşık bir yıl önce doğan yayınevinden çıkmış, aylardır çok satılan kitapların bulunduğu raflarda, vitrinlerde sergilenen, 8 baskı yapmış bir eser için Gaziantep Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen bu kararın haksız ve hukuka aykırı olduğu apaçık ortadadır. Kitap okunmadan verilmiştir. Hatta kitabın adı dahi yanlış yazılmıştır. Kitabın üzerinde yayınevinin amblemi olmasına rağmen yayınevi dahi kararda yazılmamıştır. Ne yayınevine ne de yazara tebliğ edilmediği gibi tebliğine karar dahi verilmemiştir. Karara itiraz edeceğiz. Kitabın toplatılmasından doğan maddi zararımızın tazminini talep edeceğiz." dedi.

ŞIK'A 4 BİN TL CEZA

Gazeteci Ahmet Şık ise 'Paralel yürüdük biz bu yollarda' adlı kitabında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a hakaret ettiği iddiasıyla Anadolu 22. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararıyla 4 bin liralık manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.