Header Ads

'Hayali Cemaatler' kitabının yazarı Benedict Anderson hayatını kaybetti


Siyaset bilimci Benedict Anderson, Endonezya'nın Doğu Java bölgesindeki Batu kentinde otel odasında hayatını kaybetti.

Türkçeye 'Hayali Cemaatler' olarak çevrilen 'Imagined Communities' kitabı ve milliyetçilik üzerine çalışmalarıyla tanınan siyaset Bilimci Benedict Anderson, 79 yaşında hayatını kaybetti.

Sputnik'in haberine göre Endonezya'nın Doğu Java bölgesindeki Batu şehrinde otel odasında hayatını kaybeden Anderson'ın naaşının Endonezya'da yakılacağı ve küllerinin Java Denizi'ne döküleceği açıklandı.

Evrensel'de yer alan habere göre, Anderson'ın evlat edindiği oğlu Wahyu Yudistra, babasının her yıl gerçekleştirdiği Güneydoğu Asya ziyaretini yapmak üzere Endonezya'ya geldiğini, Perşembe günü Endonezya Üniversitesi'nde ders verdiğini ve son kitabı 'Milliyetçilik ve Anarşizm'i tanıttığını söyledi.

Endonezya üzerine çalışmaları bulunan Anderson'ın, Suharto dönemi boyunca ülkeye girmesi yasaklanmıştı. Anderson ABD'de Cornell Üniversitesi'nde ders veriyordu.

Çin doğumlu İngiltere ve ABD vatandaşı Anderson, tarihçi Perry Anderson'ın da kardeşiydi.

Benedict Anderson, ilk kez 1983 yılında yayımlanan “Hayali Cemaatler - Milliyetçiliğin Kökenleri ve Yayılması” adlı kitabında, “Ulusların doğuşunu ve gelişimini, dinsel cemaatlerle, hanedanlıkların çöküşüyle, kapitalizm ve yayıncılığın gelişmesi, resmi devlet dillerinin oluşumu ve ‘zaman’ kavrayışımızın değişmesiyle ilişkilendiriyordu.

Ulusu, kan bağı ve din gibi eski tip cemaatlerin yerini alan hayal edilmiş bir topluluk olarak ele alan yazar, milliyetçiliğin, ilk kez Amerika'da ortaya çıktıktan sonra, önce Avrupa'daki halk hareketleri, sonra emperyalist güçler ve nihayet Üçüncü Dünya'nın anti-emperyalist mücadeleleri tarafından kopyalanıp çoğaltılabilir bir model oluşturduğunu savunuyordu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.