Header Ads

İngiltere'de binlerce protestocu 'Suriye’yi bombalamaya hayır' dedi

cha/sputnik

İngiltere’nin başkenti Londra’da binlerce kişi, bugün parlamentoda oylamaya sunulacak olan, hükümetin Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik ABD öncülüğündeki koalisyonun yürüttüğü hava saldırılarına katılmasına karşı bir araya geldi.

Başkent Londra’daki İngiltere parlamentosu önünde 'Stop The War Coalition' adlı sivil toplum kuruluşunun düzenlediği protesto gösterisinde, hükümetin planladığı hava saldırılarına tepki gösteren binlerce kişi ‘Suriye’yi bombalamaya hayır’ dedi. Basın açıklaması yapan sivil toplum kuruluşu üyesi Lindsey German, “Biz kısaca burada Suriye’yi bombalamayın demek için toplandık. Suriye’yi bombalayarak ülkeyi daha önce olduğundan bile daha kötü bir duruma getirmeyin” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLLERİ DE KATILDI

İngiltere parlamentosundan ana muhalefet İşçi Partisi, İskoç Ulusal Parti (SNP) ve Yeşil Parti milletvekilleri de protestoda hazır bulundu. Protestoya katılan bir SNP milletvekili, “Rakka’da atılan bombalar birçok sivilin öldürülmesine neden oluyor. Şunun farkında olmalıyız; Bizim IŞİD’i hedefleyen bir savunma planımız yok. Eğer bombalamaya başlarsak daha çok sivilin ölmesine neden olacağız” dedi.

İngiltere’nin aşırı solcu partisi Respect’in eski Müslüman Başkan Yardımcısı Salma Yaqoop ise parlamento önünde toplananlara teşekkür ederek, “Buraya gelen sağduyulu, hoşgörülü, savaşa hayır ve ‘benim adıma değil’ diyen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Basın açıklamalarının ardından bir araya gelen protestocular, ‘Suriye’yi bombalama’ yazılı pankartlarla, yarınki oylamaya katılacak iktidar Muhafazakar Partisi ve ana muhalefet İşçi Partisi’nin genel merkez binalarına yürüdü. Yürüyüş sırasında ‘Yazıklar olsun David Cameron’, ‘David Cameron duy sesimizi, daha fazla hava saldırısı istemiyoruz’, ‘Savaşa hayır’ sloganları atıldı. Düzenlenen yürüyüş, olaysız sona erdi.

CAMERON'DAN TEHDİT, CORBYN'DEN UYARI

Irak’ta IŞİD’e yönelik hava operasyonlarının Suriye’yi de kapsaması talebini parlamentonun onayına sunan İngiltere Başbakanı David Cameron, bugünkü oylama öncesi yine muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’e yüklendi. İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, operasyonların Suriye’yi de kapsayacak şekilde genişletilmesine karşı çıkan Corbyn’i ‘terör sempatizanı’ olarak niteleyen Cameron, Muhafazakarlara yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Jeremy Corbyn ve bir grup terör sempatizanıyla yan yana yürümemelisiniz."

CORBYN: SAKLANACAK YERİNİZ OLMAYACAK
Partinin lideri seçildiğinden beri eleştirilerin odağından çıkamayan Corbyn ise Cameron’a destek vermeyi göz önünde bulunduran İşçi Partilileri uyarıp “Masum insanların ölümüne yol açacak bir savaşa destek verirseniz, sonuçları karşısında saklanacak yeriniz olmayacak” dedi. Cameron’ı vekillere yeterince düşünme fırsatı vermemekle eleştiren Corbyn, oylamaya geçilmeden önce konunun parlamentoda 2 gün tartışılmasını talep etmişti.

Vekillerin Suriye’deki operasyonlara onay vermesi halinde ilk jetlerin hemen yarın sabah Suriye semalarında dolaşmaya başlayabileceği belirtiliyor.

Öte yandan İngiliz Telegraph gazetesine göre, özellikle İşçi Partili vekiller üzerindeki baskı iyice arttı. Bazı vekillerin, aşırı solcu aktivistlerin “kadın ve bebekleri katledeceksiniz” uyarıları üzerine ağladığı, bir vekile de ölü bebek fotoğrafı gönderildiği öne sürüldü.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.