Header Ads

TBMM İnsan Hakları Komisyonu mülteciler, tutuklular ve Diyarbakır Cezaevi'ni araştıracak


İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda, "mülteci hakları", "Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi'nde yaşananlar" ve "hükümlü ve tutuklu haklarının incelenmesine" ilişkin üç ayrı alt komisyon oluşturulması kararlaştırıldı.

Komisyon, AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu başkanlığında toplandı. Yeneroğlu, AKP Gaziantep milletvekilleri Şamil Tayyar ve Abdulkadir Yüksel'in komisyon üyeliğinden ayrıldığını, onların yerine AKP Bursa Milletvekili İsmail Aydın ve AKP İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk'ün komisyona dahil olduğunu söyledi.

Komisyona yapılan hak ihlali başvurularına ilişkin üyelere sunum yapan Yeneroğlu, 25. Dönem'de İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun oluşamaması nedeniyle yapılan başvurulara cevap verilemediğini, komisyona başvuruların gelmeye devam ettiğini belirtti.

Komisyonca işleme alınıp inceleme aşamasında, 24. Dönem'den 21, 25. Dönem'den 431, 26. Dönem'den 94 olmak üzere toplam 546 başvurunun bulunduğunu bildiren Yeneroğlu, başvurular arasında cezaevlerinden gelen başvurularla yargı kararlarından duyulan memnuniyetsizliğin ilk sıralarda yer aldığını vurguladı.

Mülteci haklarının araştırılmasına yönelik alt komisyon kurulması için CHP ve AKP'li milletvekillerin verdiği önerge birleştirilerek görüşüldü. Alt komisyon kurulması oy birliğiyle kararlaştırıldı.

Alt komisyonlarda partilerin üye sayısına ilişkin Yeneroğlu, geçmiş dönemlerde olduğu gibi bir dağılım yapılması durumunda MHP'nin dışarıda kalacağını belirterek, bazı komisyonların 5, bazılarının ise 7 üyeden oluşması önerisini sundu. Öneri üzerine yapılan tartışmalardan sonuç alınmaması nedeniyle, konunun daha sonra yeniden ele alınmasına karar verildi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve arkadaşlarının imzası ile "bazı ilçelerde uygulanan sokağa çıkma yasaklarında yaşanan hak ihlallerine" ilişkin alt komisyon kurulmasına yönelik verilen önergenin görüşmelerine geçildi.

AKP Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, objektif olarak bir durum tespiti yapmak gerektiğini vurgulayarak, "HDP'li bir vekilin dün televizyonda söylediği önemlidir. 'PKK bu savaşı dağlardan şehirlere taşıdı' dedi. Siz devlet araçlarından ihlallerin doğacağını söylüyorsunuz ama dağdan inmişlerin orada yaratacaklarını görmüyorsunuz. Devlet kurmuş bir partinin, devletin hükümranlığı söz konusu olduğunda bu kadar ikircikli ve gerçeği görmezden gelmesini de anlayamıyorum" diye konuştu.

Miroğlu'nun konuşmasının ardından söz alan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen'in PKK mensuplarını "milis" olarak nitelemesi üzerine, AKP Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta tepki gösterdi. Usta, "PKK'nın terör örgütü olduğunu herkes biliyor bir siz kabul etmiyorsunuz" ifadesini kullandı.

AKP Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu da "Tahir Elçi'nin öldürüldüğü sokağa polis giremiyor. Siz bile giremiyorsunuz" diye konuştu.

Tartışmaların ardından sokağa çıkma yasaklarına ilişkin alt komisyon kurulması talebi kabul edilmedi.

12 Eylül askeri darbesi sonrası oluşturulan Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi'nde yaşananların incelemesi için alt komisyon kurulmasına ilişkin verilen önergenin görüşmelerinde konuşan AKP Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, önergenin sahibi olduğunu ve aynı zamanda Diyarbakır Cezaevi'nde kendisinin de bulunduğunu belirterek, önergenin kendisi için önemini vurguladı.

Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi'nde yaşananların incelenmesi için verilen alt komisyon önerisi oy birliği ile kabul edildi.

AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner tarafından verilen hükümlü ve tutuklu haklarının incelenmesine ilişkin alt komisyon kurulması önergesi ise CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi'nin aynı içerikli önergesiyle birleştirildi. Alt komisyon kurulmasına oy birliği ile karar verildi.

Komisyon, diğer alt komisyon önerilerinin bir sonraki toplantıda belirlenmesini kararlaştırarak toplantısını sonlandırdı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.