Header Ads

İspanya'nın seçimi: Halk değişim dedi, Podemos ve Ciudadanos ülkenin siyasi kaderini değiştirdi

cha/sputnik/el pais

İspanya’da dün yapılan genel seçimler tarihi değişime sahne oldu. 1980’lerden beri devam eden iki partili sistem sona ermiş oldu. İlk defa katıldığı genel seçimde sırasıyla 3. ve 4. büyük siyasi parti olduğunu gösteren Podemos ve Ciudadanos ülkenin siyasi kaderini değiştirdi.

36,5 milyon İspanyol seçmen, Parlamento’nun alt kanadına 350 vekil ve üst kanadı Senato’ya 208 senatör seçmek için sandığa gitti. Yüzde 100’ü açılan sandık sonuçlarına göre PP yüzde 28,72 oyla 123, PSOE yüzde 22,01 oyla 90, Podemos yüzde 20,66 oyla 69, Ciudadanos yüzde 13,93 oyla 40, ERC-CATSİ yüzde 2,39 oyla 9, DL yüzde 2,25 oyla 8, PNV yüzde 1,2 oyla 6, İU-UPeC yüzde 3,67 oyla 2, EH Bildu yüzde 0,87 oyla 2, Cca-PNC üzde 0,33 oyla 1 sandalye elde etti.

İktidardaki muhafazakar Halk Partisi (PP) yüzde 28,7 oyla birinci çıktı. Meclis’e 123 vekil gönderen PP, büyük oy kaybına uğradı ve tek başına iktidarı kaybetti. PP'nin koalisyon hükümeti kurabilme ihtimali de düşük görülüyor. Başbakan Mariano Rajoy’un partisi, 2011 seçimlerinde yüzde 44,6 oy alarak 186 vekil elde etmişti. PP 2011'deki seçime nazaran 64 milletvekili daha az çıkarsa da, Katalonya, Bask, Endülüs ve Extremadura dışında ülkedeki diğer 13 özerk yönetimde 1. parti olmayı başardı. Bununla birlikte PP, Parlamento'nun üst kanadı olan Senato'da tek başına çoğunluk elde etti. Senato'daki 266 koltuğun 124'ünü PP kazandı. Geri kalan 58 Senato üyesi ise yerel tüzüklere göre seçilecek.

Ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) yüzde 22,1 oy alarak Meclis’e 90 vekil gönderecek. PSOE bir önceki seçimde yüzde 28,7 oyla 110 sandalye kazanmıştı. PSOE lideri Pedro Sanchez de partisinin merkezinde yaptığı konuşmada "Bu seçimler sonucunda herkes gördü ki İspanya solcu ve İspanya değişim istiyor. İspanyollar bu seçimlerde çok açık konuştu. Ülkede yeni bir dönem açılıyor. Bu diyalog sürecidir. Demokrasi, diyalog ve anlaşma demektir. PSOE de buna hazırdır" dedi. Sanchez, seçimlerden birinci çıktığı için Rajoy'u tebrik etti.PODEMOS: YENİ İSPANYA DOĞDU

Bu seçimlerde en büyük çıkışı, kemer sıkma politikalarına karşı çıkan sol görüşlü Podemos (Yapabiliriz) partisi yaptı. İlk kez katıldığı genel seçimde yüzde 20,6 oy alan Podemos, 69 vekil kazandı.

Podemos, en büyük çıkışı yaptı. 2011’de çıkan Öfkeliler (İndignados) hareketini siyasi oluşuma dönüştürmeyi başaran siyaset bilimi öğretim üyesi Pablo İglesias, yolsuzluk skandallarını sürekli gündemde tuttu.

Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra basın mensuplarının karşısına çıkan Pablo İglesias, “Yeni İspanya doğdu. Katalonya ve Bask’ta 1. partiyiz ve Madrid gibi bir çok bölgede 2. partiyiz. PSOE tarihinin en kötü ve PP de 1989’den beri en kötü sonucunu aldı. Değişimin partileri her seçimde daha fazla oy alıyor. Bundan sonra seçim kanunu ve Anayasa’da reform kaçınılmazdır.” dedi.

İspanya'da, diktatör Franco sonrasında 1978’ten bu yana süregelen PP ve PSOE arasında değişen iktidar yarışının sona erdiğini vurgulayan Iglesias, "İspanyol siyasetinde sırayla iktidarlık sistemi sona erdi. Bundan sonra ülkenin tüm özerk yönetimlerinde çoğulculuğa saygı gösteren, sosyal adaleti savunan ve yolsuzluğa karşı mücadele edecek 69 milletvekili olacak" ifadelerini kullandı.

Podemos sözcüsü İnigo Errejon da seçim sonuçlarına dair yaptığı değerlendirmede, “İki partili sistem bitti” ifadelerini kullandı.

Podemos gibi ilk kez genel seçime katılan Ciudadanos (Vatandaşlar) partisi yüzde 13,8 oy alarak, 40 sandalye elde etti. İlk defa genel seçimlere giren Ciudadanos beklentilerin altında kalarak 40 milletvekiline sahip olsa da, en büyük hedefi olan ‘iki partililiği kırıp, İspanyol siyasetinde yeni bir dönem başlatacak’ sonucu aldı.  Parti lideri Albert Rivera, "İspanya'da heyecan ve umut dönemi başlıyor. Bugün yeni bir dönem başlıyor. Çünkü milyonlarca İspanyol değişim istediğini gösterdi. Bugün itibarıyla iki partililiğe boyun eğme dönemi sona ermiştir. Eski sağ, Halk Partisi 4 yıl öncesine göre oylarının yüzde 35'ini kaybetmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

ZORLU DÖNEM

Hiçbir parti hükümet kurmak için gereken 176 vekili elde edemezken, önümüzdeki günlerde koalisyon ve yeniden seçim senaryoları gündeme gelecek.

Ülkedeki siyaset uzmanları seçim sonuçlarıyla ilgili yaptıkları yorumlarda, İspanya'da ilk defa böyle bir siyasi sahne ile karşılaşıldığının altını çizdi. Olası bir PP-Ciudadanos veya PSOE-Podemos koalisyonlarının mecliste çoğunluğu elde etmeye yetmediğinin altını çizen uzmanlar, 4 siyasi partiyi ‘uzun ve sert müzakereler’ beklediği görüşünü savundu. İspanyol televizyonlarında yapılan seçim yorumlarında ‘İspanya'yı kimin yöneteceği belli değil’ ortak görüşü çıktı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.