Header Ads

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde 33 öğrenci hakkında 29 disiplin soruşturması açıldı

Beyza Kural/bianet

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğrencilere açılan disiplin soruşturmalarının panoları doldurdu.

Öğrenciler, fakültedeki bir panoya asılan 33 öğrenci hakkındaki 29 disiplin soruşturması ilanını sosyal medyada paylaştı.

Soruşturma konuları izinsiz afiş asılması ve özel güvenlik görevlilerine muhalefet, bir öğretim üyesi hakkında taciz iddialarına ilişkin ifşa eylemleri, öğrencilerin polis saldırısıyla karşılaştıkları 6 Kasım Yükseköğretim Kurulu protestosu olarak değişiyor.

Üniversitede sene başından itibaren kaç öğrenciye soruşturma açıldığı ise soru önergesiyle Meclis gündemine girdi.

İddialar soru önergesinde

İstanbul Üniversitesi son dönemde öğrencilerin astığı afişleri gerekçe göstererek kampüse polisin girmesi, öğrencilerin kampüs içinde darp edilerek gözaltına alınmaları ile gündemde.

Aralık ayı başından itibaren ise “Cihatçı çetelere izin vermeyeceğiz” başlıklı bildiri dağıtan öğrencilere dönük sopalı saldırı, saldırı protestosuna soda şişeli saldırı, üniversitede “IŞİD yanlıları” olduğu iddiaları, Müslüman Üniversiteliler imzasıyla “Sol faşizme, tahakküme ve zorbalığa karşı Müslümanlar omuz omuza" pankartıyla yapılan ve IŞİD iddialarını reddeden eylem haberlere yansıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Onursal Adıgüzel, üniversitedeki duruma ilişkin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Kaç öğrenciye soruşturma açıldı?

Adıgüzel, şu altı soruyu yöneltti:

1- 2015-2016 eğitim-öğretim yılının başından bu yana okul yönetimi kaç kere polisin kampüs içerisine girmesine izin verdi? Verilen bu izinlerin gerekçeleri ne?

2- 2015-2016 eğitim-öğretim yılının başından bu yana kaç öğrenciye soruşturma açıldı? Bu soruşturmalar hangi gerekçelerle açıldı?

3- Geçen kasım ayında okuldaki taciz olaylarını protesto eden 9 kadın öğrenciye disiplin soruşturması açıldığı iddiası doğru mu? Doğru ise bu soruşturmanın gerekçesi ne?

4- Okuldaki taciz olaylarına ilişkin bir güvenlik görevlisinin işine son verildiği, buna karşın aynı olayda adı geçen öğretim görevlisi hakkında herhangi bir işlem yapılmadığına yönelik iddialar doğru mu?

5- Okuldaki polis müdahalelerinin eğitimi kesintiye uğrattığına yönelik iddialar doğru mu?

6- Kampüs içerisinde IŞİD terör örgütü yanlısı grupların örgütlendiği iddiaları doğru mu?

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.