Header Ads

Kılıçdaroğlu: Terörden kötü etkilenen bir halk var. Devlet bu insanlara kucak açmıyor


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Rus televizyonu RT'ye verdiği röportajda 'IŞİD teröristlerinin öldürücü kimyasal sarin gazı bileşenlerini Türkiye'den edindiğini' iddia eden CHP milletvekili Eren Erdem için, "Türkiye Cumhuriyeti'ni suçladıysa onu partide tutmayacağım. Eğer suçlamadıysa Sayın Cumhurbaşkanı Erdem'den özür dileyecek mi" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk TV'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

'GÖÇ EDEN İNSANLAR KARDA KIŞTA NEREYE GİDECEK?'

"Bölgeye defalarca gittim, çok ciddi sorunlar var. Bölgenin sorunlarının acilen çözülmesi lazım.  Daha önce de parlamentoda önerimizi verdik, her parti önerisini versin dedik. Bugün hepimizin üzüldüğü bir noktaya geldik. İktidarın bu süreci iyi yürütemediğini gördük. Terör örgütü PKK'nın, bölgeye silah yığdığını defalarca söyledik. Olaylara iki cepheden bakabilmemiz lazım. Terörden kötü etkilenen bir halk var. Göç ediyor insanlar, bu karda kışta nereye gidecekler? Devlet bu insanlara kucak açmış durumda değil. Biz bu sorunun toplumsal uzlaşmayla çözüleceğine inanan bir partiyiz. Geçmişte hatalar yapıldığını iyi biliyoruz; bu hatalar sadece AKP'nin yaptığı hatalar da değil.

'DAVUTOĞLU GİZLİ OTURUM DÜZENLEMELİ'

Sayın Davutoğlu, terörle ilgili gizli oturum düzenlemeli. Bu yapılabilir, sayın Davutoğlu bunu yapabilir. Biz sorunun çözümüne hazırız. Bütün yabancı ülkelerin ajanları Doğu ve Güneydoğu'da. Çivisi çıkmış bir durum var. Terörün bitmesi için hükümete her türlü desteği veririz.

YENİ ANAYASA

Önümüzdeki günlerde gelir hangi reformları yapacağını söylerlerse biz reformları önünü tıkayacak değiliz. 12 Eylül'ün darbe hukukunun değişmesi lazım. Biz her şeyi Anayasa'ya bağlamışız ama ondan önce altındaki yasaların düzelmesi lazım. Darbe hukuku yüzünden parlamenter sistem çalışmıyor. Hukuk sistemi değişmedikçe demokrasi gelmez. Bu meclisin Anayasa yapacağından umutluyum.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Şu anda çözüm sürecinden başka bir noktadayız. Öyle özyönetim falan olmaz ne demek özyönetim? Türkiye Cumhuriyeti'nin olduğu yerde özyönetim olmaz. Ben yerel yönetimin güçlü olması taraftarıyım.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Erdoğan'a göre bir sistem istiyorlar. Başkanlık sistemi tartışılabilir biz tartışılamaz demiyoruz. Biz başkanlık sistemi derken ne demek istiyorsunuz çıkın halka açıklayın diyoruz. Biz parlamenter sistemi savunuyoruz. Anayasa'da sistemi tıkayan bir durum yok aslında. Yasaları değiştirdiğiniz zaman, darbe hukukunu ortadan kaldırdığınız zaman parlamanter sistem yürür. Başkanlık sistemiyle federal bir sistem mi öneriliyor? Başkanlık sitemi derken ne demek istediklerini söylesinler, biz de fikirlerimizi açık açık söyleyelim.

EREN ERDEM'İN RUS TELEVİZYONUNA KONUŞMASI

Eğer Eren Erdem, Türkiye Cumhuriyeti'ni suçladıysa ben onu partide tutmayacağım. Ama eğer suçlamadıysa Sayın Cumhurbaşkanı Eren Erdem'den özür dileyecek mi? Cumhurbaşkanı bu konuyu açarken metni alıp okuması lazım. Suçlayacaksa Başsavcılığı suçlayacak. Eren Erdem'e güvenirim, ne konuştuğunu bilen bir insan. Bu konuda daha önce soru önergesi vermiş, tutanaklar meydanda, iddia savcının iddiası. Rus televizyonuna böyle bir demeç vermesi, zamanlama olarak doğru değil."

CHP'DE KURULTAY SESLERİ

Bir partide genel başkan adayları çıkıyorsa bundan daha güzel ne olabilir ki? Biz parti için meclis başkan vekillerimizi bile seçimle belirliyoruz.

CHP'NİN TARİHSEL MİRASI

"Camileri ahıra çevirdiler" diyorlar. Hangi camiyi ahıra çevirmişiz. Soruyoruz, meclis önergesi bile verdik, cevaplayamıyorlar. Özel olarak biz geçmişe gidelim diye bir çabamız yok; geçmiş gemişte  kalmıştır. Önemli olan geleceğe yönelik neler söyüyoruz ona bakın. Dini siyasete alet etsek tabanımız diyecek ki "Nereden çıkardınız bunu?", etnik kimliği siyasete alet etsek zaten Türkiye bu iki tarafa sıkışmış durumda. Din ve etnik kimliğin kullanılması bizi zorluyor. CHP'nin son dönemdeki politikası halkta kabul görüyor.

"OYUMUZU YETERLİ GÖRMÜYORUZ"

Bir siyasi partinin amacı iktidara gelmesidir. Eğer iktidara gelemiyorasa başarılı olamaz. Biz iktidara gelemedik, oyumuzu yeterli görmüyoruz. Geçmiş yargılardan dolayı bizi suçluyorlar. Benim doğmadığım dönemlerle bizi suçluyorlar. Bizi geçmişle sorguluyorlar. Dünün koşullarıyla bugünün CHP'si yargılanıyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.