Header Ads

Özgecan Aslan davasında karar: 3 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

cha

Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın katil zanlılarına ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Tarsus’ta 11 Şubat günü bindiği dolmuş sürücüsü tarafından öldürülüp ve cesedi yakıldığı belirtilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katil zanlıları minibüs şoförü Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe'ye cinayetten ağırlaştırılmış müebbet cezasına hükmetti.

Mahkeme ayrıca minibüs sürücüsü Ahmet Suphi Altındöken'e tecavüz ve diğer suçlardan 27 yıl, arkadaşı Fatih Gökçe'ye ise 24 yıl hapis cezası verdi. Sanıklara verilen cezalarda indirim uygulanmadı.

Başkanlığı Ercan Kumhak ve üyeler Nesibe Çınar ile Celal Yüksel’den olun oluşan mahkeme heyeti saat 09.30 gibi yerini aldı. Mahkemeye Özgecan'ın babası Mehmet Aslan ve annesi Songül Aslan gelmedi. Duruşmada müşteki olarak Özgecan'ın amcası Yaşasın Aslan ve tarafların avukatları hazır bulundu.

Ahmet Suphi Altındöken ve Fatih Gökçe hakkında “Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs, cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak”, Necmettin Altındöken için de “Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek” suçlarından yargılanan sanıklar hakkında karar duruşmasında cumhuriyet savcısı Mehmet Dilan geçen celse verdiği mütalaasını tekrar etti.

Son avunmaları alınan sanıklardan Suphi Altındöken, “Pişmanım, ne kadar anlatsam da kimse inanmaz. 10 aydır yaşadıklarımı ben ve Allah bilir. Daha fazla konuşup mahkemenizi oyalamak istemiyorum. Vereceğiniz karara saygılıyım.” dedi.

Sanık Fatih Gökçe, “Sapık değilim; öyle olsaydı sabıkam olurdu. Kızım ve ablam var. Kadın düşmanı değilim. Arabaya bindiğimde (Özgecen’ın) sesini duymadım. Suphi’yi gördüğümde eli kanlı idi. Suphi bana (Özgecan için) öldü dedi. Ses duymadım, duymuş olsaydım (Özgecan) şu anda burada olurdu. Suphi ile aramız açıktı, kendisiyle arkadaşlık yaptığım için pişmanım.” diye konuştu.

Sanık Necmettin Altındöken ise Özgecan’ın içinde bulunulduğu araçta ses duymadığını ileri sürdü. Altındöken, “Ben araçta ses duymadım. Duymuş olsa idim beni öldüreceklerini bilsem Özgecan'ı kurtarırdım. Oğlumun burada durması bana huzur mu veriyor? Benim de kızım var. Ses duysaydım kesinlikle engel olurdum. Maktulü kesinliklinle araçta görmedim. Karşı tarafın acısını paylaşıyorum. Tüm Türkiye halkından özür diliyorum. Bende bir babayım. Benim için en büyük ceza oğlumun burada; bir suça karışmış olması. Benim için en büyük cezadır bu. Fatih’te de evladım gibidir. Devamlı evimize gelip giderdi. Oda evladımdan ayrı değildi.” diye konuştu.

‘CEZALARDAN ÖTE BİR CEZA İSTİYORUM’

Davaya müşteki olarak katılan Özgecan’ın amcası Yaşasın Aslan ise “11 Şubat 2015 tarihi meleğimizin, canımızın ebediyete uğradığı gündür. 14 Şubat Sevgililer Günü. 295 gün geçmiş. 3 Aralık Özgecan’ın anne babasının evlilik yıldönümü. Bugün adaletin tecelli edeceği gündür. Bugün Özgecan’ın huzur bulacağı gündür. Bu soğukkanlı caniler için cezalardan öte bir ceza istiyorum. Bu dava sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın davasıdır. Bütün Türkiye bu örnek tarihi kararı bekliyor. Tarihe not düşülsün. Tarihe geçilecek bir karar verilsin. Cezalardan öte bir ceza istiyorum.” şeklinde konuştu.

Adana, Mersin, Gaziantep, Samsun, Şanlıurfa, Aydın, Ankara, İstanbul, Kırklareli’nden çok sayıda müdafi avukatın katıldığı davada Özgecan Aslan’ın ailesinin avukatı Sevim Küçük ise 3 sanığın genç kızı nasıl öldüreceklerini, delilleri nasıl karartacaklarına birlikte karar verdiğini öne sürdü. Sanık Fatih ve Necmettin’in bizzat bıçağı saplamamış olabileceğine dikkat çeken Küçük, üç sanığın müşterek ve asli fail olduğunu savundu. Küçük, Suphi Altındöken’in Özgecan’a yönelik ‘cinsel saldırı’ eyleminin teşebbüs aşamasında kalmadığını belirterek, Adli Tıp raporuna göre maktulün genital bölgesi özellikle yakılarak, bu yöndeki delillerin yok edilmeye çalışıldığına işaret etti. Küçük, “Cinsel saldırı eylemi tamamlanmıştır. Sanıklar tüm aşamalarda hiçbir pişmanlık belirtisi göstermemiştir. Benzer olaylara karışacakları açıktır. Takdiri indirim maddeleri uygulanmasın.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti oy birliğiyle, üç sanığa ‘canavarca hisle adam öldürmekten’ ağırlaştırılmış müebbet hapis; ayrıca Suphi Altındöken’e ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan toplam 27 yıl, ‘kişiye cinsel saiklerle hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan da 9 yıl hapis cezası verildi. Sanık Fatih Gökçe de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 24 yıl daha hapis cezasına mahkûm edildi.

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşması sonrası açıklama yapan Özgecan Aslan'ın ailesinin avukatı Sevim Küçük Özgecan Aslanın üç erkek tarafından katledilmesi davasının kararının açıklandığını belirtti. Karar ile birlikte her üç fail hakkında da Özgecan Aslan'ı kasten ve canavarca hislerle öldürmekten dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiğini anlatan Küçük, "Ayrıca sanık Fatih Gökçe ve Suphi Altındöken hakkında Özgecan Aslan'a yönelik nitelikli cinsel saldırı suçundan da ceza verildi. Yine sanık Suphi Altındöken hakkında cinsel amaçlı olarak Özgecan Aslan'ın hürriyetini tahdit ettiği gerekçesiyle ceza verildi." diye konuştu.

'BU KARARI DEĞERLİ BULUYORUZ'

Ağırlaştırılmış müebbetten hapis cezası en yüksek hapis cezası olduğunu hatırlatan Küçük şöyle devam etti: "Diğer suçlar yönünden asgari hadden uzaklaşmak suretiyle teşdiden ceza verildi. Bizim bu davada en çok üzerinde durduğumuz konulardan biri her üç sanık hakkında da herhangi bir takdir indirimi uygulanmaması yönündeydi, savcının talebi de bu yönünde. Mahkemenin kararı bu doğrultuda takdir indirimi uygulanmayacak, bu ne yazık ki kadın cinayeti davalarında kamu vicdanını ve hepimizi en çok rahatsız eden bir konudur. Bu açıdan bu kararı değerli buluyoruz. Bu karar gerçekten mücadele eden kadınların kararıdır. Şiddet gören öldürülen tüm kadınlar bizim kadınlarımız, biz hepsine sahip çıkıyoruz. Bu karar değerlidir. Buradan kadınlara sesleniyorum; gelin hep birlikte mücadele edelim."

'VİCDANIMIZ RAHAT DEĞİL'

Özgecan'ın amcası Yaşasın Aslan ise bir basın mensubunun, 'Cezadan öte ceza istiyorum dediniz. Şimdi ne düşünüyorsunuz?' şeklindeki sorusuna, "Bu soruya tek bir şekilde cevap vereyim. Vicdanım hiç rahatlamadı. Bu, Türkiye'deki şu andaki en ağır ceza. Bizler için yeterli değil. Şahsım adına vicdanımı hiç rahatlatmadı." şeklinde cevap verdi.

Bugün Özgecan'ın aralarından ayrılışının 295'inci günü olduğunu hatırlatan amca Yaşasın Aslan sözlerine şöyle devam etti: "Bugün 3 Aralık anne ve babasının da evlilik yıldönümü. Bu tarihi günde umuyorum adaletin tecelli etmesi ile Özgecan'ımız biraz huzur bulmuştur. Unutmayacağız, unutturmayacağız diyenlerin Özgecanları unuttuğu gündür. Dün için ah vah edenlerin bugünü yaşamayı unutup, yarının peşinde koşanların ne kadar ucuz bir değere canları pazarladığı bugünden sonra eğer sevginin ve barışın tüm dünyada egemen olmasını istiyorsak, bilgiye ve sevgiye gereken önemi tüm millet olarak vermeliyiz. Kayıtsız şartsız sevgiye inanmalıyız. Zira aksi durumda en büyük yargıç olan zaman herkes için karar verecek. Tarih tekrar tekrar tekerrür edecektir, çok geç kalmadan."

'KARAR KADIN CİNAYETLERİNE SON VERMESİ HALİNDE BİR İŞE YARAYACAKTIR'

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen ise bugün kadın cinayetleri konusunda emsal ve çok önemli bir karar verildiğini söyledi. Antmen, mahkeme kararının tüm kadın cinayetleri davalarına emsal olmasını istediklerini vurgulayarak, "Bugün Tarsus'ta adalete uygun bir karar çıktı ama bu kararın Türkiye'de kadın cinayetlerine son vermesi halinde bir işe yarayacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.