Header Ads

Özgür Ülke Gazetesi'nin bombalanmasının 21. yıldönümünde anma töreni yapıldı

cha foto: dayanisma.net

1994 yılında Özgür Ülke Gazetesi’ne yapılan bombalı saldırıda hayatını kaybeden Ersin Yıldız ölümünün 21. yılında sevenleri tarafından Fatih Kadırga’daki Özgür Ülke Gazetesi’nin eski binasının önünde anıldı.

‘Özgür basın susturulamaz’ yazılı pankart taşıyan grup, ‘İnsanlık onuru katilleri yenecek’, ‘Ersin Yıldız onurumuzdur’ sloganları attı. Anma törenine Pervin Buldan da katıldı.

Yapılan açıklamada 3 Aralık 1994 tarihinde Özgür Ülke Gazetesi’nin 3 merkezine eş zamanlı olarak bombalı saldırı yapıldığı ve bu saldırıda Yıldız’ın yaşamını yitirdiği belirtildi.

Ersin Yıldız için Allah’tan rahmet dileyen Buldan, “90’lı yıllarda muhalif olan kanallar susturulmaya çalışıldı. İnsanlar faili meçhul cinayetlerle aramızdan ayrıldılar. Türkiye’de basının hiçbir zaman özgür olmadığını ifade etmek istiyoruz. Basın özgürlüğü yaşanmıyor. Gerçekleri yazanlar engellenmeye çalışılıyor. 21 yıl önce bir gazete bombalandı. Onlar öldürmeye devam ettikçe biz çoğalmaya, büyümeye devam ettik. Can Dündar ve Erdem Gül’e yapılanlar gibi, bir şekilde katletmiyorlarsa cezalandırıp cezaevine gönderiyorlar. Bir şekilde özgür basın susturulmak isteniyor. AKP iktidarından sonra onlarca basın mensubunun katledildiğini biliyoruz. Katledilmeyen basın mensupları korkutulmaya çalışılıyor. Kafalarına silah dayatılan gazeteciler var bu ülkede. Ama her şeye rağmen bu ülkede özgür basını savunmaya çalışanlar da var.” diye konuştu.

Ersin Yıldız’ın faillerinin bulunmuş olması durumunda bugün Cizre’de, Suruç’da ve Ankara’da bombaların patlatılmayacağını kaydeden Buldan, “Bugün Ersin Yıldız’ın failleri yargılanmış olsaydı, bölgede sokağa çıkma yasakları bulunmayacaktı. Bu gazetenin bombalanmasıyla ilgili faillerin bulunması gerektiğini ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

‘SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SOKAĞIN ÇÖZÜMÜNE KATKI SAĞLAMAZ’

Gündemle ilgili de değerlendirmede bulunan Buldan, “Sokağa çıkma yasağı ile birlikte sivil insanlar katlediliyor. Güvenlikçi politikalarla AKP’nin sorunu çözemeyeceğini anlaması gerekiyor. Diyalogla müzakere ile her şeyin çözülmesi gereken bir sürece girilinebilir. Dolayısıyla sokağa çıkma yasağı ve yargısız infazlar sorunun çözümüne katkı sağlamaz." şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.