Header Ads

Putin suçlamalara devam etti: 'Allah Türk yönetimini akıldan yoksun bırakarak cezalandırdı'

sputnik/rt/cha

Rusya lideri Putin, Federal Meclis üyelerine hitap etti. Terörle ortak mücadeleye vurgu yapan Putin, "Uçağımızı neden düşürdüklerini Allah bilir" deyip, Türkiye'nin pişman olacağını ve yaptırımların domatesle sınırlı kalmayacağını söyledi. Putin, 'iyi ve çalışkan' Türk halkını Türk yönetimiyle aynı kefeye koymadıklarını da sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin Sarayı’nın Georgiyevskiy Salonu’nda Rusya parlamentosunun alt ve üst kanatları olan Federasyon Konseyi ile Duma’dan yaklaşık bin vekile hitap etti. Putin’in hitabını 500’ün üzerinde yerli ve yabancı basın mensubu takip etti.

Putin, konuşmasının 2-3 dakikalık bölümünde Türkiye ile yaşanan uçak krizine de değindi. Putin, uçağın neden düşürüldüğünü anlamadıklarını söyledi: “Uçağımızı neden düşürdüler anlamıyorum. Bunu neden yaptılar Allah bilir. Tüm problemleri –önceden göremediklerimizi bile- başka şekilde çözebilmeliyiz. Biz Türkiye ile terörle mücadelede işbirliği yapmaya hazırdık.”

UÇAK KRİZİNDEN TÜRK ELİTLER SORUMLU 

Putin, Rus pilotun ölümünden de “Türk idarecilerini” sorumlu tuttu: “Pilotumuzun ölümünden Türk elitleri sorumlu, bunu asla unutmayacağız. Türkiye yaptığından pişman olacak. Türkiye'ye tepkimizin ticari yaptırımlarla sınırlı kalacağını düşünüyorlarsa yanılıyorlar.”

Rusya, Türkiye’nin SU-24 uçağına yaptığı saldırıya karşı savaş tehditlerine başvurmayacağını da söyleyen Putin, “Rusya, Türkiye’deki yönetici kliğin ihanetini asla unutmayacak; ama Rusya’dan asla sinirli ve tehlikeli bir cevap vermeyecek.” dedi.

Putin, şu ifadeleri kullandı:

“Türk halkı bizim onlarla ve teröristlere yardım eden Türk liderliği ile eşit olmadığımızı bilmeli. Türkiye'de çalıntı petrolle kimlerin ceplerini doldurduğunu ve kimin terör örgütleri için militan topladığını biliyoruz. Türk halkı iyidir, çalışkandır. Türk halkı bizim eski dostumuzdur. Belki Türkiye’de Rusya’nın çok eski ve güvenilir arkadaşları vardır. Bilmeliler ki biz onları Türk yönetimiyle aynı kefeye koymuyoruz.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.