Header Ads

Roman milletvekili Özcan Purçu, TBMM'de TDK'ya tepki gösterdi: Biz tip miyiz?


CHP İzmir Milletvekili ve Türkiye'nin ilk Roman milletvekili Özcan Purçu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle söz istedi. Romanların sorunlarına dikkat çeken Purçu, "TDK'da Romanlar kötü kılıklı seyrek görülen bir tip olarak şu an nitelendiriliyor. Biz tip miyiz? " dedi.

"Sıfırlayın saniyelere ihtiyacım var. Başkanım 92 yıldan beri ilk defa konuşacağım 10 dakika olsun" diyerek söz alan Purçu, Romanların sorunlarına ilişkin, "Gönül isterdi ki bugün daha iyi şeyler konuşalım. Ama maalesef çocukların cesetleri sahile vurdu, gazeteciler tutuklandı. Doğuda olağanüstü halin uygulandığı bir zamanda maalesef buruk bir gün geçiriyoruz. 92 yıldan beri ilk defa Roman kökenli bir kardeşiniz olarak kürsüye çıktık. Tarihi bir an olarak niteliyorum" dedi.

TDK'DA ROMANLAR KÖTÜ KILIKLI SEYREK GÖRÜLEN BİR TİP OLARAK ŞU AN NİTELENDİRİLİYOR BİZ TİP MİYİZ?

Purçu, "Maalesef Roman vatandaşlarımızı devlet bugüne kadar hiç görmedi. Mahallelere el uzatmadı. Doğru düzgün tanımadı bile. Bakın TDK'da şu anda Roman vatandaşların nasıl tanımlandığını söyleyeyim; Romanlar kötü kılıklı seyrek görülen bir tip olarak şu an nitelendiriliyor internete girerseniz. Biz tip miyiz? Sevgili kardeşlerim? Biz bu ülkenin vatandaşları değil miyiz? Biz kimiz? Bugüne kadar maalesef Romanlar ile ilgili TBMM'de yapıcı bir karar çıkmadı. Üzülerek söylüyorum maalesef çıkmadı. Bu parti meselesi değil bu hepimizin meselesi" diye konuştu.

"BU BENİM SENİN DEĞİL TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN AYIBIDIR"

Purçu, "Biz bu ülkenin vatandaşı isek 550 milletvekili isek hepimizin sorumluluğu var. lütfen bundan sonra 92 yıldan beri görülmeyen Roman vatandaşların sorunlarına değinilsin. Roman vatandaşların şu anda yüzde 75'i okula gitmiyor ya da yarıda bırakıyor. Yüzde 2'si lise mezunu, binde dördü ancak üniversiteye gidebiliyor. Bu bizim ülkemizin ayıbı. Benim senin değil Türkiye Cumhuriyeti'nin ayıbıdır. Bunu bir an önce TBMM olarak lütfen ortadan kaldıralım" dedi.

"BARINMA MESELEMİZ VAR BEN DE ÇADIRDA DOĞDUM BÜYÜDÜM"

Purçu, "Barınma meselemiz var. Ben de çadırda doğdum büyüdüm. Elektriksiz ve susuz. 38 yaşındayım. Bakın bebelerimiz çadırda yaşıyor. Burası Somali değil. Türkiye. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Hala çadırda mı yaşayacağız. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu kadar gücü yok mu? Yok mu? Lütfen soruyorum size. Bu çocuklar niye çadırda yaşasın?" diye sordu.

"BİZ BU ÜLKEDE 92 YILDAN BERİ MÜLTECİ GİBİ YAŞADIK"

Purçu, "Biz bu ülkede 92 yıldan beri mülteci gibi yaşadık. TBMM bu ayıbı bir an önce bitirsin lütfen. İşsizlik, ön yargı, ayrımcılık ile büyüyen bir toplumuz" dedi.

"ROMAN VATANDAŞLARIN YÜZDE 96.58'İ KAYIT DIŞI İŞLER YAPIYOR HALA LAĞIM TEMİZLİYORUZ"

Purçu, "Şu anda Roman vatandaşların yüzde 96.58'i kayıt dışı işler yapıyor. Hala lağım temizliyoruz. Ayakkabı boyuyoruz. Lütfen bu istidam ile ilgili bir an önce Çalışma Bakanlığı gereken neyse yapsın. Buna ivedilikle ihtiyacımız var" dedi.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM KARARI İLE ROMANLARI ŞEHRİN DIŞINA ATIYORLAR"

Purçu, "Kentsel dönüşüm eskiden Roman mahalleleri şehrin dışındaydı şimdi şehrin merkezinde kaldı. Rant alanı haline dönüştü. Maalesef kentsel dönüşüm kararı ile Romanları şehrin dışına atıyorlar. Olağanüstü acil kamulaştırma yapıyorlar Sulukule'de olduğu gibi. Romanları şehrin 50 kilometre uzağına attılar. Sulukule'de 5 bin insan yaşıyordu nerede şimdi onlar? Orada acil kamulaştırma yapıldı" dedi.

ROMAN VATANDAŞLARIN YERİNE VİLLALAR DİKTİLER ZENGİNLERE SATTILAR

Purçu, "Ondan sonra Roman vatandaşların yerine villalar diktiler. Zenginlere sattılar. Roman vatandaşı şehrin 50 kilometre uzağında öldü kaldı. Bize bu ülkede sen yaşama öl diyorlar. Yeter artık. Biz de bu ülkenin vatandaşlarıyız bizi görün artık. Nerede Türkiye Cumhuriyeti görsün bizi. Bizim evlerimizi yıkmasın. Kentsel dönüşümü yerinde yapsın. Roman mahallelerin olduğu yere yapsın. Yerinde dönüşüm. Sosyal donatıları ile birlikte istiyoruz bunu" ifadelerini kullandı.

"ROMAN AÇILIMININ BÜTÜN SÜREÇLERİNE KATILDIM 5 YILDAN BERİ BİR STRATEJİMİZ HAZIRLANMADI"

Purçu, "Roman açılımının bütün süreçlerine katıldım. Çok mutlu olduk. Ama 5 yıldan beri bir stratejimiz hazırlanmadı. Ben Avrupa Konseyi'nde çalışıyorum utanıyorum artık. Stratejisi olmayan tek ülke biziz. 5 yıldan beri 30 sayfa yazı yazılamadı mı? Nerede bu yazı, rapor? 2015 Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nda buna dikkat çekildi. Hala eylem planımız yok. Sevgili arkadaşlarım yapmayın ya. İlgili bakanlık Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'dır. Bunu bir ana önce yapalım. Roman vatandaşlara ne yapılıyorsa yapılsın. Biz de insanca yaşamak istiyoruz" açıklamasında bulundu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.