Header Ads

'Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü' hapisteki Suudi yazar Badawi'nin eşine takdim edildi

Mehmet Dinç/cha foto: Avrupa Parlamentosu

Avrupa Parlamentosu'nun 1988 yılından beri verdiği Sakharov düşünce özgürlüğü ödülünü bu yıl Suudi blog yazarı Raif Badawi aldı. 1988 yılında Güney Afrika’nın efsanevi başkanı Nelson Mandela ile başlayan düşünce özgürlüğü ödülünün bu seneki sahibi tutuklu yazar Raif Badawi oldu. Ödülü, blog yazarı adına eşi Ensaf Haidar aldı.

Badawi, İslam'a hakaret ettiği gerekçesiyle Suudi Arabistan’da 10 yıl hapse mahkum edilmişti. Ödülü AP Başanı Martin Schulz'un elinden alan Ensaf Haidar, eşinin tek suçunun tek bir görüşten başkasını kabul etmeyen bir ülkede farklı düşünmesi olduğunu savundu.

Martin Shulz ise "Raif, bölgede özgürlük ve temel insan hakları mücadelesi verenler için bir sembol ve ilham kaynağı oldu. Tehlikeyi bilmesine olmasına rağmen cesurca özgür düşünceyi teşvik etmeye çalıştı. O memleketinde özgür basının olmamasın boşluğunu doldurmak için ifade özgürlüğü hakkını kullanmıştır." dedi. Schulz, Raif’in serbest bırakılması için Kral Selman’a çağrıda bulundu.

Suudi asıllı blog yazarı Raif Badawi , “Özgür Suudi liberaller” adlı siyasi ve dini tartışmaların yapıldığı bir siteyi yönetiyordu. Tutuklanmasının ardından eşi ve 3 çocuğunu Kanada'ya yerleşmişti.

Raif Badawi’nn ödül törenindeki gibi boş sandalyelere AP daha önce defalarca sahne olmuştu. 15 Aralık 2010'da Sakharov ödülünü almaya hak kazanan Guillermo Farnias, Küba'dan çıkmasına izin verilmeyince ödülü 3 yıl sonra alabilmişti. Myanmar'da son seçimleri kazanan Aung San Suu Kyi de 1990 yılında bu ödülü almaya hak kazanmıştı. Fakat yıllarca ev hapsinde olması dolayısıyla ödülü ancak 2013'te alabilmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.