Header Ads

Sancaktepe’de polis operasyonu: 19 yaşındaki Dilan Kortak yaşamını yitirdi

bianet/cumhuriyet/dha/cha

İstanbul Sancaktepe'de polisin bir eve düzenlediği operasyonda 19 yaşındaki Dilan Kortak isimli genç kız öldürüldü. Dilan Kortak’ın ön otopsi raporuna göre vücuduna beş mermi isabet etti. Çatışma olmadığını söyleyen Baba Kortak, kızının infaz edildiğini savundu.

Kortak'ın cenazesi olay yerindeki incelemelerin ardından Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Morgu'na kaldırıldı.

Otopsiye katılan avukat Kadir Tunç’un bianet’e verdiği bilgiye göre, Kortak operasyon sırasında evde tek başınaydı. Bu nedenle olayın görgü tanığı bulunmadığını söyleyen Tunç, “Mahalledekilerle görüşmelerime göre, operasyon sırasında etrafta çatışma sesi duyulmadığını söylediler” dedi.

Mardinli Dilan Kortak’ın cenazesi İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda otopsisinin tamamlanmasının ardından ailesinin yaşadığı İzmir’e gönderildi.

Cenazeyi almak için Adli Tıp Kurumu’na gelen baba İbrahim Kortak, "Kızımın infaz edildiğine inanıyorum. Evde tek başınaydı. Çatışma yoktur. Kızımın tek başına evde infaz edildiğini söylüyorum. Görgü tanıkları öyle söylüyor." diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ise, "Bizler ne olursa olsun insanlarımızın yargısız infazlara, katliamlara, tacizlere, vahşiliklere kurban vermemek için dayanışmamızı, sesimizi, adalet taleplerimizi, takibimizi daha güçlü şekilde yapacağız. Bu adaletsizliklerin gerçeklerini halkımızın önüne sereceğiz ve bunun hesabı sorulacak." ifadelerini kullandı.

Cenaze aracının çıktığı sırada bir grup slogan attı. Kortak'ın cenazesi defnedilmek üzere İzmir'e götürüldü.
Polisin gözaltına aldığı 3 şüphelinin ise Vatan Caddesi'ndeki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü 18 Ekim 2015'de Sarıyer Küçükarmutlu'da bir gecekonduya operasyon düzenlemiş; 25 yaşındaki Dilek Doğan polis kurşunuyla göğsünden vurularak öldürülmüştü. Doğan'ı vuran polis hakkında 26.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.