Header Ads

Soma Davası: 'Birçok ihmal yüzünden arkadaşlarımızı kaybettik'

Mustafa Kuşen/cha

Manisa’nın Soma ilçesinde, 13 Mayıs 2014'te 301 işçinin öldüğü ve 162 işçinin yaralandığı maden faciasının ceza davasının beşinci duruşması, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde başladı. Her biri yaklaşık iki haftalık kısımlar halinde dört duruşmayı geride bırakan davanın bu duruşmasının, 25 Aralık 2015'e kadar devam etmesi bekleniyor.

Soma maden faciasına ilişkin ceza davasında müdahil avukatlarının, aileleri tahrik ettikleri iddiası üzerine sanık avukatları, "Onlar kaşınıyorlar." dedi. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma, mağdurların ifadeleriyle devam ediyor. İlk olarak faciada arkadaşlarını kaybeden ve madenden sağ kurtulan işçilerden Ercan Metin’in ifadesi alındı. Madende bant bakımı yapan Metin, birçok ihmal olduğunu, bu yüzden arkadaşlarını kaybettiğini söyledi.

'ALEV TOPU ÜZERİMİZE GELİYORDU'

Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı’nın sorusu üzerine yaşadıklarını anlatan Ercan Metin, 4. bantta bulunduğu esnada birden bin alev topunun kendilerine doğru geldiğini ve hemen kaçmaya başladıklarını söyledi. Yaklaşık 140 kişiyle birlikte mekanik bölüme kaçtıklarını ve gaz maskelerini takmaya çalıştıklarını, bazı maskelerin çalışmadığını belirtti. Son birkaç aydır maden ocağında aşırı ısınma olduğunu sözlerine ekledi.

Ercan Metin’in ifadesi alınırken sanıklardan Akın Çelik’in soru sorması esnasında, sanık avukatları ve müdahil avukatları arasında usul tartışması yaşandı. Bir anda alevlenen tartışmaya aileler de katılınca mahkeme salonu karıştı. Sanık avukatlarının ve sanıkların, provoke eden sorular sorduğunu savunan müdahil avukatları, usulün yanlış olduğunu söyledi. Buna karşılık sanık avukatları da aileleri kastederek, "Onlar kaşınıyorlar." dedi. Bunun üzerine salon bir anda karıştı. Mahkeme Başkanı Ballı, ailelerden tepki gösterenleri dışarıya çıkardı.

'AİLELER DE SORU SORSUN' TALEBİ

Ardından söz alan sanık Akın Çelik’in avukatı Yusuf Koçyiğit, kendilerine hakaret edildiğini söyleyerek, hakaret eden ailelerin isimlerinin belirlenmesi ve tutanaklara işlenmesi talebinde bulundu. Müdahil avukatları ise insanların acıları olduğunu, kendilerine mahkeme başladığından bu yana söz verilmediğini, bu yüzden bazen tepkilerini dile getirebileceklerini kaydetti. Ardından müdahil avukatları, yargılamanın adil olması için ailelere de söz verilmesi, soru sorma hakkı tanınmasını, onların da sorgulamaya katılması talebinde bulundu. Mahkeme Başkanı Ballı, ailelerin de sırası geldiği gün dinleneceğini söyledi. Daha sonra duruşmaya öğle arası verildi.

Soma maden kazası ceza davasında müşteki avukatlarından Sercan Aran, verilen arada beşinci duruşmanın ilk oturumunu değerlendirdi. Hakim Aytaç Ballı’nın, şehit madenci ailelerine, "Çıkın dışarı." demesine tepki gösterdi.

Duruşmada şahitlerin dinlenmesine devam edildiğini aktaran Av. Aran, “Bugün Ercan Metin ile başladık dinlemeye. Akabinde bizim sorularımıza geçildi, sanık ve sanık avukatlarından sonra. Biz bir konuda soru sorarken özellikle üretim zorlaması meselesini sorduk. Sanıklar ve sanık avukatları, bizim bu konuda soru sormamızı istemiyor, çünkü şunu çok iyi biliyorlar, bu maden ocağında üretim zorlaması olduğunu, işçilere baskı yapıldığını. Bunun üzerine sanık avukatları, ciddi itirazlarda bulundu. Bu itirazlar üzerine aileler de, ‘Neden itiraz ediyorsunuz? Siz soru sorduğunuzda biz itiraz etmiyoruz. Bizim avukatlarımız soru sorduğunda neden itiraz ediyorsunuz?’ dedi. Bunun üzerine Hakim Aytaç Bey de, ‘Çıkın dışarı.’ dedi. ‘Gidin, yarın da gelmeyin böyle yapacaksanız.’ dedi. Biz de bu tutuma itiraz ettik. Duruşma anında o an için duruşma durumunu bozucu bir durum olarak değerlendirebilirsiniz bunu ama bundan sonrakiler için değerlendiremezsiniz. Bir saat sonra tekrar duruşma düzenini düşünürseniz, o zaman tekrar dışarı çıkarırsınız ya da yarın aynı şekilde olur. Bunun usulü budur, Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre. Şimdi sen duruşma düzenini bozan bir hareket yaptın, bundan sonra da duruşmalara katılmayacaksın diye böyle bir hüküm yok, karar yok. Biz de bu duruma itiraz ettik. Salon biraz gerginleşti, akabinde ifade tamamlandı ve ara verildi. Durum bundan ibaret. Biz başkan beyin fevri bir çıkış yapmasını eleştirdik. 'Bugün gelme, yarın da gelme' diye bir usul yok dedik. Böyle bir kota da koyamazsınız, aileleri de engelleyemezsiniz dedik. Durum bundan ibaret. Yarın aileler gelecek. Sorunsuz bir şekilde duruşmaya devam edeceğiz öğleden sonra.” diye konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.