Header Ads

Türkiye 'One Minute' ile ilişkilerini kopardığı İsrail'le yeniden mutabakata varmak üzere

cha/reuters/haaretz/sputnik/ap/afp

Reuters haber ajansının ismini vermek istemeyen İsrailli bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, İsviçre'de bir araya gelen Türk ve İsrailli yetkililer bir taslak anlaşmaya imza attı.

İsrail gazetesi Haaretz'in haberine göre ise, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Türkiye danışmanları, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsviçre'de taslak anlaşma imzaladı.

İddialara göre, Türkiye ile İsrail 5 konuda anlaştı:

1 - Mavi Marmara gemisine yapılan ve 10 Türk vatandaşının yaşamını yitirdiği baskınla ilgili olarak İsrail, Türkiye'ye 20 milyon dolar ödeyecek. Para hayatını kaybeden ya da yaralananların ailelerine verilmesi için özel bir fona devredilecek.

2 - Türkiye ve İsrail ilişkileri normalleşecek, geri çekilen büyükelçiler yeniden gönderilecek.

3 - Türkiye baskını gerçekleştiren İsrail askerlerine açtığı davalardan vazgeçecek. Karar, TBMM'den kanun olarak geçirilecek.

4 - Hamas'ın askeri kanadının önemli isimlerinden, İsrail'in askerlerinin kaçırılıp öldürülmesiyle ilgili suçladığı Salih El Aruri Türkiye'den sınır dışı edilecek. Hamas'ın Türkiye'deki aktiviteleri sınırlandırılacak.

5 - Anlaşma imzalandığı andan itibaren Türkiye ve İsrail gaz arama çalışmalarında işbirliği yapmayı, Türkiye, İsrail gazı almayı ve Avrupa'ya İsrail gazının taşınması için boru hattı inşasını kabul edecek.

BBC'nin haberine göre, İsviçre'deki görüşmeye İsrail tarafından istihbarat servisi Mossad'ın başına geçmesi beklenen Yossi Cohen ile Büyükelçi Joseph Ciechanover katıldı. Türkiye'yi ise Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu temsil etti.

Associated Press haber ajansının duyurduğuna göre, İsrail 2010 yılındaki Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödeyecek. Karşılığında Türkiye de İsrail'e açmış olduğu davalardan vazgeçecek ve diplomatik ilişkilerin seviyesi yeniden yükseltilecek. Türkiye'nin ayrıca Hamas'a karşı daha katı bir tutumu benimsemesi de anlaşmanın parçalarından birisi olarak belirtildi.

Fransız AFP ajansı, anlaşmamanın imzalanmasının ardından doğalgaz ihracı konusunda görüşmelerin de başlayacağını duyurdu.

Gazze'ye yardım götürmek üzere yola çıkan Mavi Marmara gemisine 30 Mayıs 2010 gecesi İsrail donanması tarafından yapılan baskında 10 kişi hayatını kaybetmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2 gün önce Ortadoğu’nun Türkiye - İsrail yakınlaşmasına ihtiyacı olduğunu ifade etmişti.

Türkiye ile İsrail arasında anlaşma sağlandığına yönelik iddialar üzerine, Başbakanlık tarafından açıklama yapıldı.

Başbakanlık yetkilileri, Türkiye ve İsrail arasında bir süreden beri görüşmelerin yapıldığını belirtti.

Görüşmelerle ilgili bilgi veren yetkililer, "İsrail ile Türkiye arasındaki görüşmelere ilişkin iki ülke arasında varılmış nihai bir mutabakat olmamakla birlikte, görüşmeler olumlu bir şekilde devam etmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.