Header Ads

Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk'u eline gül tutuşturup, kürsüden indirdiler

sputniknews

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, ülkenin parlamentosu Verhovna Rada'da yaptığı konuşma sırasında beklemediği bir protesto ile karşılaştı. Pyotr Poroşenko Bloğu partisinden milletvekili Barna, Yatsenyuk'un eline bir demet gül tutuşturup kürsüden indirdi.

Hükümet için bir süredir güvensizlik oyu toplayan Pyotr Poroşenko Bloğu'ndan (PPB) milletvekili Oleh Barna, koalisyon ortağı Halk Cephesi'nin lideri olan Yatsenyuk'un konuşma yaptığı sırada kürsüye geldi. Barna, eline bir gül buketi tutuşturduğu Yatsenyuk'u 'kucaklayıp' kürsüden indirdi.

Bunun ardından Rada'daki diğer PPB ve Halk Cephesi üyeleri arasında da kavga çıktı.BBP parlamento grup lideri Yuriy Lutsenko'nun Barna'nın 'saygısız davranışı' nedeniyle özür dilemesinin ardından parlamentodaki oturuma devam edildi.

​'BU KOLTUĞA TUTUNMUYORUM'

Kürsüye geri dönen Yatsenyuk ise, Rada'nın bu yönde karar alması durumunda istifa etmeye hazır olduğunu söyledi: ''Parlamentodaki herkes, hükümet üyelerinin istifasını isteme hakkında sahip. Bu konuyu gündeme getirin ve oylayın. Ukrayna parlamentosunun kararını kabul edeceğim. Ben bu koltuğa tutunmuyorum.''

RADA ÖNÜNDE PROTESTOLAR

Bu arada Rada'nın içinde olduğu gibi dışında da protestolar vardı. Parlamento binası önünde toplanan yüzlerce protestocu, hükümetin ve Yatsenyuk'un istifa etmesini istedi.

​Hükümeti yolsuzlukla suçlayan protestocular, üzerlerinde 'Biden, Yatsenyuk'u alıp yanında götür', 'Yatsenyuk defol', 'Koş tavşan koş' ve 'Hükümetin istifasını istiyoruz' yazılı pankartlar taşıdı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.