Header Ads

Vegan mahkum Osman Evcan'ın açlık grevi TBMM gündeminde

mesut hasan benli/hürriyet

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan vegan  (hayvansal hiçbir ürün içermeyen yemek ile beslenen ) Osman Evcan’ın,  kendisine bu beslenme tarzına uygun yemek verilmediği için başlattığı 37 gündür sürdürdüğü açlık grevini meclis gündemine taşıdı.

Sarıhan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’n yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Bu kişilere beslenme tarzlarına uygun yemek verilmemesinin nedenleri nedir” diye sordu.

Kandıra 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Evcan, kendisine  bu beslenme tarzına uygun  yemek verilmediği için başlattığı açlık grevinde 37.  gününü doldurdu.

Evcan’a destek amacıyla koğuş arkadaşı ve mide hastası Hasan Çınar’ın sürdürdüğü açlık grevi de 17.gününe girdi.

BAKANA SORDU 

Açlık grevi eylemlerinin kritik bir noktaya ulaşması nedeniyle CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan konuyu TBMM’ne gündemine getirdi.

CHP’li Sarıhan, bakandan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

*Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevlerinde bulunan vegan kişi sayısı nedir?

*Bu kişilere beslenme tarzlarına uygun yemek verilmemesinin nedenleri nedir?

*Kandıra 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan vegan Osman Evcan’ın  açlık grevini bitirmesi ve  kendi istediği beslenme tarzında yemek alabilmesi için neler yapılmaktadır?

*Osman Evcan ve Hasan Çınar’ın  hayatlarının  tehlikeye girmesine neden olan idari görevliler hakkında herhangi bir idari ve cezai işlem yapılmakta mıdır? Yapılması düşünülmekte midir?

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.