Header Ads

Venezuela'da Sosyalistler parlamentodaki çoğunluğu kaybetti

sputnik/bbc

Venezuela'da dün düzenlenen milletvekilliği seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, Sosyalistler 1998'de Chavez liderliğinde iktidara geldiklerinden bu yana ilk kez seçimden mağlup ayrıldı.

Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena, sandıkların kapanmasından 5 saat sonra yaptığı açıklamada, ana muhalefetteki Demokratik Birlik Masası (MUD) koalisyonunun parlamentodaki 167 koltuğun en az 99'unu aldığını açıkladı.

Hayatını kaybeden eski lideri Hugo Chavez'in kurucusu olduğu Venezüella Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) ise 46 koltukta kaldı.

Böylece muhalifler, Chavez liderliğindeki Sosyalistlerin iktidara geçtiği 1998'den bu yana ilk kez parlamentoda çoğunluğu elde etmiş oldu.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro da seçimin 'ters  sonuçlarını' kabul etti ve demokrasinin kazandığına vurgu yaptı. Ulusa yaptığı seslenişte yenilgiyi kabullenen Maduro, sonuçlardan hükümetine karşı yürütülen 'ekonomik savaşı' sorumlu tuttu.

Diğer taraftan MUD koalisyonunun önemli isimlerinden ve eski Devlet Başkanı adayı Henrique Capriles, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Sonuçlar beklediğimiz gibi. Venezüella kazandı. Bunun geri dönüşü yok" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.