Header Ads

'Barış İçin Akademisyenler' bildirisine imza atan akademisyenlere soruşturma

ajanslar

'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' olarak, Güneydoğu’daki sokağa çıkma yasakları ve operasyonlarla ilgili yayınlanan bildirinin altında imzası bulunan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) 6 öğretim üyesi ile ilgili Rektörlük tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi.

'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı metin içeriğinde yer alan ifadeler nedeniyle Yükseköğretim Kurumları Disiplin Yönetmeliği hükümleri uyarınca soruşturma başlatıldığını belirten OMÜ Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Cem Gençoğlu, "Biz idari bir soruşturma gerçekleştireceğiz. Soruşturmacının vereceği karar doğrultusunda, soruşturmanın sonucuna göre gerekli işlemler yapılacaktır" diye konuştu.

BOLU'DA 3 AKADEMİSYENE SORUŞTURMA

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiride imzası bulunan 3 akademisyen hakkında soruşturma başlattıklarını belirtti.

Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bildiride AİBÜ'de görevli 3 ve üniversiteden emekli 1 akademisyenin de imzasının bulunduğunu söyledi.

"Bu bildiriyi hiçbir şekilde kabul etmek mümkün değil" diyen Coşkun, "Devletimiz için 'planlı kıyım' gibi bir ifadenin geçtiği, 'katliam' gibi ifadenin geçtiği böyle bir bildiriye imza atanlar hakkında gerekli soruşturmalar başlatıldı. Devletimize karşı bu türden yaklaşımları asla kabul etmeyeceğimizi, gereğini de yapacağımızı buradan paylaşmak isterim" ifadelerini kullandı.

Haklarında soruşturma başlatılan AİBÜ'de görevli akademisyenlerin Prof. Dr. Barış Kılıçbay, Doç. Dr. Selime Güzeları ve Dr. Ülkü Güney olduğu öğrenildi.

AKDENİZ'DE DE SORUŞTURMA

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörlüğü, 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' bildirisini imzalayan öğretim üyeleri hakkında, yasal sürecin başlatılacağını duyurdu.

Güneydoğu'daki sokağa çıkma yasakları ve operasyonlarla ilgili bildiri yayınlayan akademisyenlere, kendi kurumlarından da tepki geldi. AÜ Rektörlüğü, söz konusu bildiriyle ilgili açıklama yaptı.

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bölünmez bütünlüğü için terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara karşı çıkan bir grup öğretim elemanı, yayımladıkları bildiride Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, vatandaşlarına kıyım ve katliam yapmakla suçlamaktadırlar." diye başlayan açıklamada, AÜ'den de bazı öğretim elamanlarının imzalarının bulunduğu hatırlatıldı.

Öğretim elemanlarının savundukları düşüncelerin sadece kendi şahsi görüşlerini ifade ettiğinin belirtildiği açıklamada, diğer öğretim görevlilerinin görüşlerini temsil etmediği vurgulandı. AÜ'nün devletin terör konusundaki haklı mücadelesinin yanında olduğunun kaydedildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak adına yaptığı mücadeleye tepki gösteren Akdeniz Üniversitesi öğretim elemanları ile ilgili de Yükseköğretim Kurulu'nun talimatı gereğince, Üniversitemiz yönetimi tarafından gerekli yasal sürecin başlatılacağını bildiririz."

HACETTEPE DE AÇTI

Hacettepe Üniversitesi de soruşturma dalgasına katıldı. Üniversiteden 22 akademisyen bildiriye imza atmıştı.


AKADEMİSYENLERDEN AKADEMİSYENLERE SUÇ DUYURUSU

Fırat Üniversitesi`nde görevli bir grup akademisyen, `Barış için Akademisyenler İnisiyatifi` bildirisinde imzası bulunanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı`na suç duyurusunda bulundu.

Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Şekerci, bir grup akademisyen ile birlikte, bildiri yayınlayan akademisyenler hakkında, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı`na giderek suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Prof. Dr. Şekerci, `1100`ü aşkın akademisyenin özellikle barış çağrısı ve bu suça alet olmayacağız basın açıklamaları üzerine burada bulunuyoruz. Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı`na, suç duyurusunda bulunmak üzere bir grup akademisyen arkadaşımızla müracaat etmiş bulunuyoruz. Özellikle askerimizin, polisimizin, güvenlik güçlerimizin Doğu ve Güneydoğu`da barışı ve huzuru sağlama adına yapmış oldukları operasyonlara karşı durmak, terör örgütünü desteklemek suçunu işlediklerinden dolayı, biz bu açıklamayı yapmak zorunda kalıyoruz. Akademik çevreyi zorda bırakacak bu açıklamaları şiddetle kınıyoruz. Bunların özellikle devletimizin bu bölgede katliam gerçekleştirdiği ve bilinçli bir sürgün politikası uyguladıklarını söyleyerek, haksız bir beyanat içerisine girmişlerdir. Biz de bunların bütün açıklamalarını dikkate alarak, özellikle ülkenin üniter yapısına aykırı, terör örgütünü destekleyici ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti`ni terör örgütüyle uzlaşmaya çağıran basın açıklaması nedeniyle suç işlediklerini düşünerek, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı`na suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu 1100 akademisyen arkadaşın devletimizin aleyhine suç işlediklerini düşünerek böyle bir girişimi başlatmış bulunuyoruz` dedi.

Prof. Dr. Şekerci, Fırat Üniversitesi`nden 6 akademisyen ile suç duyurusunda bulunduklarını ve bildiriye imza koyan 1100 akademisyen arasında Fırat Üniversitesi`nden kimsenin bulunmadığını kaydetti. Şekerci, bu tür açıklamaların yapılmasının ülkenin ayakta kalması için önemli olduğunu ve diğer üniversitelerin de destek vereceklerine inandığını söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.