Header Ads

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri Ankara Katliamı protestosu nedeniyle hakim karşısına çıktı

cha

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TBB) yetkilileri ve üyelerinin, 10 Ekim’de Ankara Garı'ndaki patlama sonrası İstanbul Cerrahpaşa’da yaptıkları eylemler nedeniyle savcılığa ifade vermek için geldikleri adliyede kısa süreli gerginlik yaşandı.

DİSK , KESK, TMMOB ve TBB, Ankara Garı'nda gerçekleşen bombalı saldırıyı protesto etmek için İstanbul Cerrahpaşa’da izinsiz gösteri yaptıkları gerekçesiyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na ifade vermek üzere adliyeye geldi. Burada bir basın açıklaması yapan sendika yöneticilerinin adliyeye girişi sırasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Sendika yöneticileri, Başsavcılıkça açıklama yapılmasının yasaklandığı C Kapsı önünde açıklama yapmak istedi. Güvenlik görevlileri, grubu adliyenin karşısındaki alana çıkmaları için uyardı. Yapılan görüşmelerin ardından güvenlik görevlileri gruba açıklamanın kısa sürmesi şartı ile izin verdi.

İlk olarak konuşmayı KESK Genel Başkanı Lami Özgen yaptı. Özgen, “Hem katliamı kabul edip, hem yas ilan edeceksiniz hem de bu katliama karşı düşüncesini dile getiren katliamı kınayan bizlere yönelik dava açacaksınız bu iki yüzlülüktür. Bir kez daha burada bu etkinlikle ilgili bize yönelik açılmış olan soruşturmaya ilişkin düşüncelerimizi savcılıkça paylaşacağız. Katliama ilişkin yaptığımız açıklamalar suç değildir, en demokratik hak arama mücadelesinin bir parçasıdır. Herkes bunu böyle görmelidir” dedi.

Daha sonra söz alan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise “Bugün bizi suçlayarak, sanık sandalyesine oturtarak ‘ayağa kalk sanık’ diyenlere evet ayağa kalkmaya geldik.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın uzaması üzerine çevik kuvvet ekipleri grubun arkasında güvenlik önlemi aldı. Bu sırada bir güvenlik şefi de açıklamanın bitirilmesi için Çerkezoğlu’nu uyardı. Açıklamanın sona ermesinin ardından sendika yöneticileri adliyeye girmek isterken kapı önünde bekleyen çevik kuvvet ile kısa bir gerginlik yaşandı. Bu sırada çevik kuvvet, kalkanları ile grubun adliyeye girişine izin vermedi. Yaşanan kısa süreli gerginlik güvenlik amirlerinin araya girmesi ile sona erdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.